Splitska policija u utorak je privela 58-godišnjeg ugostitelja Zorana Marijana, ugostitelja rodom iz Zagreba s prijavljenim prebivalištem na Visu. Marijan je priveden na splitsko Županijsko državno odvjetništvo uz kaznenu prijavu pod sumnjom da je četvoricu Nepalaca držao kao robove. Nakon ispitivanja 58-godišnjak je pušten da se brani sa slobode te je protiv njega otvorena istraga, piše Slobodna Dalmacija.
ŽDO protiv ugostitelja nije tražilo određivanje istražnog zatvora, već mu je dodijeljena mjera opreza zabrane približavanja žrtvama koje će nakon što budu ispitane najvjerojatnije biti deportirane izvan Hrvatske zbog nereguliranog statusa.
Zoranu Marijanu prijeti od tri do 15 godina zatvora zbog nedjela za koje je prijavljen.
Dodatno naplaćivao led uz konzumaciju pića
No, ovo nije prvi puta da se piše o zagrebačkom ugostitelju. Prije svega tri godine ogorčeni posjetitelji njegovog kluba "The Movie Pub" u Savskoj tvrdili su da su za prevareni za doček Nove godine. Doček su, naime, platili 400 kuna te su umjesto neograničene količine pića, hrane i tamburaša dobili prazne pladnjeve i vino u boci od travarice.
Osim toga, Zagrepčanin je krajem 2013. godine brutalno pretučen usred bijela dana ispred svog lokala, a policiji i liječnicima je rekao da su ga napala dvojica muškaraca. Nikad nije otkriveno tko ga je napao i koji je bio razlog napada. Inspekcija je svojevremeno utvrdila da se u njegovom lokalu uz konzumaciju pića naplaćivala i svaka kockica leda što je, zakonski, prodaja leda na crno.
Dvojica Nepalaca imala zabranu ulaska u RH
Policija i ŽDO u najnovijem slučaju povezanom s četvoricom Nepalaca na Visu da je Marijan do njih došao preko neutvrđene agencije preko koje su oni ušli u Hrvatsku. Slobodna Dalmacija doznaje da su dvojica od njih već imali izdano rješenje o protjerivanju iz RH i zabranu ulaska koje im je izdala PU primorsko-goranska zbog protuzakonitog prelaska granice.
Prema prijavi je Marijan, dakle, znao da su Nepalci protuzakonito u Hrvatskoj bez riješenih papira te ih je odveo iz Zagreba na Vis. Obećao im je smještaj i hranu, reguliranje njihovog radnog statusa u državi i plaću od četiri tisuće kuna. Nepalci su dobili sve osim toga. Bili su smješteni u mjestu Žena Glava na Visu u baraci bez struje, vode i sanitarnog čvora u blizini konobe "Pol Murvu".
Kako se nadalje navodi u prijavi, Marijan im je uzeo i osobne dokumente, ograničio kretanje, a nije im isplaćivao ni obećanu mjesečnu plaću. Nepalci su svakog dana morali raditi i više od deset sati razne poljoprivredne, građevinske i druge poslove bez da su imali adekvatnu prehranu i ostale uvjete.
Zagrebački ugostitelj na ispitivanju nije osporio činjenicu da su Nepalci radili kod njega, no tvrdio je da nije točno da su živjeli u neljudskim i ropskim uvjetima.
'Ne prati ga baš dobar glas...'
Također, Slobodna Dalmacija piše kako su Nepalci svoje neugodno iskustvo prijavili policiji u Vodicama, jer ih je 58-godišnjak doveo u Tribunj da rade u njegovim tamošnjim ugostiteljskim objektima.
"Oni su i prošle godine bili u Tribunju, radili su sve i svašta, bili su sve šta je od njih tražija i pituri i konobari i kuvari i portiri i ko zna šta još... Ove ih godine ja nisan vidija šta ne znači da nisu bili. On je osta svima dužan, ne prati ga ode u Tribunju baš dobar glas, a zanimljivo je kako se uvik iskobelja iz problema jer zna nekoga ko zna nekoga ko zna nekoga... Evo i jučer san ga vidija tu, znači nisu ga zatvorili", rekao je za Slobodnu anoniman izvor.
Zanimljiv je podatak da je Zoran Marijan bio član Skupštine TZ Općine Tribunj. "Nije normalno da netko tko u 21. stoljeću drži robove i trguje ljudima bude član bilo koje Skupštine i on je svakako nešto što naše mjesto ne čini reprezentativnim. Ukoliko to bude pravno moguće sigurno ćemo vrlo brzo pokrenuti postupak njegovog isključenja iz Skupštine", rekao je predsjednik TZ općine Tribunj Marko Grubelić.
Prema podacima iz sudskog registra zagrebački ugostitelj se povezuje s ukupno 17 tvrtki u kojima je ili direktor ili član uprave ili jedini osnivač. Od navedenih 17, njih pet je aktivno dok su ostale brisane iz registra. Aktivne tvrtke registrirane su u Visu, Zagrebu i Samoboru i njih četiri imaju osnivački kapital od 10 kuna dok jedino firma "Rotom International d.o.o." ima temeljni kapital od 580 800 kuna.