Vrhovni sud Republike Hrvatske nakon 15 godina pravosudnih postupaka donio je dvije pravomoćne presude protiv nekadašnjeg vlasnika koncerna Kamen Ingrad, Vlade Zeca, njegovih suradnika i nekadašnjih lokalnih dužnosnika u Požeško-slavonskoj županiji i Općini Velika. Prema presudi Zec mora ponovno u zatvor, zajedno sa suprugom Đurđicom, bivšim načelnikom općine Velika Josip Perić i bivšim direktorom tvrtke Vodoprivreda Požega Ivanom Đurđevićem, piše Jutarnji.
U jednom predmetu među osuđenima je bio i nekadašnji požeško-slavonski župan Anto Bagarić, ali je on preminuo u prosincu 2018. pa je postupak protiv njega obustavljen. Zec je osuđen na četiri godine i dva mjeseca, a njegova supruga na tri godine i osam mjeseci zatvora. Prva presuda odnosi se na malverzacije mjenicama Požeško-slavonske županije koja je nezakonitim radnjama osuđenih oštećena za 9,8 milijuna kuna što je u konačnici dovelo do bankrota Županije.
Županijski sud u Osijeku pod predsjedanjem suca Zvonka Vekića je nepravomoćnom presudom iz 2016. godine Zeca i župana Bagarića osudio na dvije i pol godine zatvora, Đurđica Zec na dvije, a Đurđević na godinu i pol. Osuđenima je, ipak, Vrhovni sud djelomično usvojio žalbe i tako supružnicima Zec i Đurđeviću umanjio kaznu za pola godine.
Zec kao važan politički čimbenik
Postupak protiv Bagarića je obustavljen zbog njegove smrti, a teretilo ga se da je bez znanja i odluke Županijskog poglavarstva izdao cijeli niz mjenica Županije u korist Kamen Ingrada i s njim povezane tvrtke Vodoprivreda, odnosno da je novcem iz županijskog proračuna prikrivao dugove Kamen Ingrada. Važan politički čimbenik u to je vrijeme bio Zec. On je sa svojom Nezavisnom listom bio u koaliciji s HDZ-om i predsjednik Županijske skupštine, a potom i dožupan.
Bagarića se teretilo da je zloupotrijebio svoj položaj i ovlasti, Zeca se teretilo da ga je na isto i poticao, a pomagači su bili Zecova supruga i Đurđević. Bagarić se pravdao da je mjenice izdavao u svrhu gospodarskog razvoja županije, a supružnike Zec je optužio da su zloupotrijebili njegovo povjerenje i promijenili svrhu izdanih mjenica bez njegova znanja. Sud njegovu obrani nije prihvatio, kao ni onu supružnika Zec i Đurđević koji su bili zaduženi da unovče izdane mjenice.
USKOK je tražio dulje kazne za optužene, kao i više iznose novčane kazne za Kamen Ingrad i Vodoprivredu, no Vrhovni sud nije prihvatio tu žalbu.
Kamen Ingrad likvidiran
Kamen Ingradu je pravomoćnim rješenjem potvrđeno da mora platiti kaznu od 30 tisuća kuna i vratiti nepripadno stečenu imovinsku korist od 12,9 milijuna kuna u državni proračun. No, teško da će proračun vidjeti taj novac jer je Kamen Ingrad likvidiran.
Osim toga, supružnicima Zec je ovog proljeća potvrđena još jedna bezuvjetna zatvorska kazna, a radi se o kaznenom postupku vezanom uz eskontiranje mjenica Općine Velika. Način djelovanja je bio jednak kao i u slučaju s mjenicama Županije.
Tadašnji načelnik Velike, Josip Perić izdao je mjenice Općine vrijedne 6,9 milijuna kuna. Njih su odgovorne osobe u Kamen Ingradu eskontirale i koristile za redovno poslovanje Kamen Ingrada, tvrtke koja je sjedište imala upravo u Velikoj.
Županijski sud u Osijeku nepravomoćno je osudio supružnike Zec na dvije i pol godine zatvora, a Perić je osuđen na dvije godine, a Vrhovni sud im je djelomično uvažio žalbe čime su im zatvorske kazne umanjene za četiri mjeseca.