Kako je kažnjen sa šest godina i tri mjeseca zatvora, prema zakonu mu je odmah određen istražni zatvor, no Čalušić još nije iza rešetaka. Općinski kazneni sud u Zagrebu izdao je za njim tjeralicu.
Kako je lihvario Miro Čalušić
Čalušić je zbog sumnji da je davao lihvarske kredite uhićen još u siječnju 2013. godine, a tek u srpnju ove godine izrečena mu je nepravomoćna presuda. Proglašen je krivim da je ošetio 20 građana, kojima je uzeo gotovo 30 milijuna kuna novca i nekretnina, jer im je zaračunavao nesrazmjerno visoku kamatu. Ako presuda postane pravomoćna morat će vratiti 27,8 milijuna kuna ilegalne zarade.
Uhićen vlasnik mjenjačnice zbog prijetnji: 'Nećeš dobro završiti, to ti ja kažem'
U biznis s lihvarskim kreditima Čalušić je ušao još 2007. godine, te je punih šest godina izvlačio novac od svojih žrtava koje su sa svakim novim dogovorom s njim padale u sve dublje financijske probleme. Sudski postupak razvukao se jer je Čalušić maksimalno otezao suđenje, a u međuvremenu je bio uhićen i zbog nagovaranja svojih žrava da promijene iskaze na sudu.
Uzimali novac i za školovanje djece
Svi ti ljudi, kako su potvrdili tijekom procesa, nisu dobili iznos zajma što je bio naveden u ugovoru s Čalušićem, a kao osiguranje povrata sredstava upisivao se na njihove višestruko vrijednije nekretnine. Kod potpisivanja ugovora Čalušić i njegovi suradnici požurivali su građane koji, kako su posvjedočili, i nisu stigli detaljno pročitati sve stavke ugovora. Svi oštećenici ispričali bi najprije Čalušiću zašto im je potreban novac, tako da je on bio detaljno upoznat s njihovim financijskim prilikam. Na kraju je to i iskoristio kako bi ih uništio i domogao se njihove imovine. Neki ljudi posuđivali su novac zbog malih plaća kojima nisu uspjevali pokrivati životne troškove, dok su drugi uzeli zajam kako bi svojoj djeci osigurali posao ili školovanje u inozemstvu. Međutim, sve ih je Čalušić oštetio.
Prijetio svjedocima
Čalušić ima prijavljeno prebivalište u Mitničkoj ulici u zagrebačkoj Dubravi. Tamo mu je, nedugo nakon što je uhićen, u travnju 2013. godine zapaljen automobil. Paralelno s procesom zbog lihvarskih ugovora lihvarenje, Čalušiću je suđeno zbog prodaje krivotvorenih eura u mjenjačnici, te prijetnji svjedocima.
Sada je, uoči izricanja nepravomoćne presude kojom je kažnjen sa šest godina i tri mjeseca zatvora, uspio pobjeći od hrvatskog pravosuđa.