Niti jedan događaj prošloga tjedna nije privukao toliku pažnju kao uhićenja čelnih ljudi Uljanika i 3. maja, bivših i sadašnjih, sve to, naravno, pred kamerama i fotoaparatima. Čovjeku se nakratko počne vraćati vjera u institucije, no brzo splasne.
VEZANE VIJESTI
- Uhićenja u Uljaniku! Doznajemo tko su uhićeni članovi bivše uprave: Angažirano 100 policajaca...
- Tko je šef riječkog PNUSKOK-a? Ne strepi pred moćnicima već ih sprema 'iza' rešetaka
Ako vam se učinilo da ste slične prizore gledali i ranije, niste se prevarili. Takvih je akcija bilo već mnogo, no rijetko kada se jednako učinkovito proces nastavio i pred sudom.
U ovotjednom RTL Dosjeu Petar Panjkota donosi pregled spektakularnih uhićenja koje nisu pratili spektakularni sudski procesi.
Žganjer: "Nemoguće je kontrolirati curenje informacija u istragama"
Bivši ravnatelj USKOK-a Željko Žganjer gostovao je u RTL-u Danas gdje je komentirao slučajeve spektakularnih uhićenja od kojih većina nema pravomoćni epilog. Na pitanje kako je to moguće, Žganjer kaže da je to teško objasniti no pritom ističe da je riječ o ozbiljnim činjenično pravnim slulčajevima, s velikim brojem optuženika i obilnom dokaznom građom.
"Kad uđete u postupak pred sudom, svaki taj dokaz podliježe temeljitoj analizi, sve to oduzima vrijeme. Postoje i određene procesne situacije koje pomažu da se cijela stvar otegne. S aspekta javnosti to je teško razumjeti, a ja kao pravnik mogu kazati: ako to tako mora biti, onda mi je tako draže, nego da smo svjedoci jednog radikalnog, efikasnog sudovanja. To je jedna nesreća, kudikamo većih razmjera".
Griješi li u svemu policija, DORH ili sudovi? Žganjer ističe da je riječ o kaznenim djelima gospodarskog kriminaliteta koja oduvijek pružaju mogućnost okrivljenicima da se suvislo brane.
"Radi se o ljudima koji su stručni, ako nešto kriminalno i smjeraju, u samom startu smjeraju kako prikriti tragove ili uvjerljivo objasniti zašto i zbog čega su nešto poduzimali."
Kad je riječ o politici, Žganjer kaže da politika sve promatra iz prikrajka.
"Valjda ne očekujete od premijera ili bilo kojeg prije njega da kaže: 'dao sam nalog državnom odvjetniku da sudi tako i tako'. Kada se u javnosti stvori jedna kritična masa, stvori se napetost i u sustavu, u MUP-u i DORH-u. Zapravo tu sada treba nešto napraviti. Moguće je da se pritom žuri.
Na pitanje ide li se prerano na uhićenja te dolazi li do toga zbog curenja povjerljivih informacija iz istrage, Žganjer odgovara:
"Nemoguće je kontrolirati stvar koja traje u fazi policijskih izvida više mjeseci, možda i godinu dana. To se ne može provoditi ispod radara, razgovara se s velikim brojem ljudi. Normalno je da idu ti glasova. Sigurno dopiru i do medija, o tome se nešto piše. Nemoguće je potpuno kontrolirati curenje informacija. Ta informatička poroznost nažalost postoji. Jedino u totalitarnim diktarorskim sustavima je to moguće kontrolirati."
Mnogi će reći da su sva ta uhićenja jedan veliki spektakl. A tko je kriv, pravosuđe ili mediji?
"Mogu li ja postaviti protupitanje: 'je li neka igračka u sustavu koja sukcesivno perpetuira gospodarske kolapse koji onda u konačnici imaju svoj represivni epilog? Zašto se to kod nas događa s vremena na vrijeme'", pita se Žganjer.