Radnici optuženi zbog 'samovlasti i poziva na otpor'

Državno odvjetništvo podnijelo je protiv četvero radnika Jadrankamena optužnicu zbog samovlasti i poziva na otpor.

22.6.2012.
14:22
VOYO logo

Predsjednik Nezavisnog sindikata Tonči Drpić i još trojica radnika Jadrankamena u petak su nešto prije 17 sati pušteni sa splitskog suda, a Državno odvjetništvo podnijelo je protiv njih optužnicu zbog samovlasti i poziva na otpor. Drpić i njegovih troje kolega branit će se sa slobode, ali im je izrečena zaštitna mjera zabrane približavanja stečajnoj upraviteljici Anči Bašić na 50 metara. Također, moraju se redovito javljati u policijsku postaju Supetar.

Podsjetimo, četvero radnika Jadrankamena prethodno su bili na ispitivanju u Državnom odvjetništvu u Splitu, a uhićeni su jer nisu pustili stečajnu upraviteljicu Anči Bašić u tvornički krug.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nakon što je utvrđeno postojanje osnovane sumnje u počinjenje kaznenog djela samovlasti i poticanje na otpor, istražene su četiri osobe u suradnji s Općinskim državnim odvjetništvom i dovedene su u pritvorsku policijsku jedinicu", rekla je u petak glasnogovornica splitske policije Marina Kraljević Gudelj.

'Gdje počinje zakon završava pravda'

Nešto iz 14 sati na zagrebačkom Zrinjevcu okupilo se 20-ak građana kako bi javno podržali radnike Jadrankamena, prije svega one koji su završili u pritvoru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Kada država odluči, onda se ljude trpa u pritvor. Fašizam je svaki sustav koji u korist nekih drugih nanosi štetu. Ljudi su obeshrabreni, no solidarnost je nešto veoma važno", kazao je jedan od prosvjednika, referirajući se na Dan antifašističke borbe, dodajući da dozvolu za okupljanje nisu tražili jer "tražiti dozvolu od onih protiv kojih prosvjedujemo smisla nema.

"Gdje počinje zakon završava pravda", dodao je.

Prosvjednici su izrazili podršku radnicima transparentom s natpisom "Zauzmi, obrani, proizvodi Jadrankamen" na kojem su bili istaknuti i nazivi tvrtki Dioki, Dalmatinka, 3. maj, Brodosplit, Vjesnik i Kamensko.

"Mi smo imali podršku javnosti, no kod Jadrankamena je drugačija priča. Gajim još uvijek nadu da će pravda pobijediti jer taj biser Jadrana treba opstati", kazala je Danica Radošević, bivša radnica Kamenskog, koja ističe kako u Jadrankamenu postoji dovoljno sirovina ali i radnika za nastavak proizvode. Dodala je i kako se o napuštenim životinjama u Hrvatskoj svi brinu, no o obespravljenim radnicima nitko, te istaknula kako je cilj ovakvih skupova pokazati da ne treba zaboraviti nezaposlene i u drugim dijelovima Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo