Nedovoljna koncentracija za volanom, vožnja u umornom stanju, nepažnja, nesnalaženje i ini faktori krivci su za prekršaje u vožnji, a posebno pogibeljna zna biti vožnja u suprotnom smjeru, kako za samog vozača u prekršaju tako i za sve one koji se u krivom trenutku nađu na krivom mjestu.
Zadnji slučaj vožnje u krivom pravcu dogodio se ovih dana na autocesti A3. Policijski službenici Vukovarsko-srijemske PU zatekli su, naime 25-godišnjaka s područja Obrovca (Bačka Palanka) kako u automobilu marke Dacia, registarskih oznaka Novog Sada, kreće u suprotnom- zabranjenom smjeru. Na sreću, policija je brzo uočila nesavjesnog vozača i vratila ga u pravi smjer pa do nesreće nije došlo. Prekršitelju prijeti novčana kazna u rasponu od 5 do 15 tisuća kuna ili zatvor u trajanju od 60 dana. Izrečena mu je i zaštitna mjera zabrane korištenja vozačke dozvole na području Hrvatske u trajanju od jedne godine.
Bugarin vozio 215 kilometara na sat
Zadnjeg dana ovogodišnjeg srpnja policijski presretači uspjeli su brzo uočiti i zaustaviti 40. godišnjeh vozača iz Bugarske koji se kretao autocestom A-3 Zagreb- Lipovac na području općine Bošnjaci brzinom od 215 kilomatara na sat. Ako se zna da je maksimalna dozvoljena brzina vožnje autocestom ona od 130 kilometara, očito je da se radi o velikom prekoračenju koje je ugrožavalo promet i živote. Bugarski državljanin platio je kaznu od 2 tisuće kuna, a ujedno mu je izrečena zaštitna mjera zabrane korištenja vozačke dozvole u Hrvatskoj u trajanju od jedne godine.
'Tijekom prvih sedam mjeseci 2014. godine, evidentirano je 1280 prekršaja upravljanja vozilima u suprotnom ili zabranjenom smjeru. Radi se o prekršajima na području cijele Hrvatske i to na svim prometnicama osim autocesta. U isto vrijeme, na autocestama su zabilježena 33 prekršaja kretanja kolničkom trakom namijenjenom za promet vozila iz suprotnog smjera, te je zabilježeno osam prometnih nesreća, ali, nasreću bez tragičnih posljedica', rekli su iz MUP-a za portal Tris.
'Što se tiče drastičnih prekoračenja brzina (više od 50 km/h iznad dozvoljene), u sedam mjeseci je zabilježeno 345 takvih prekršaja unutar naseljenih mjesta, a 1207 izvan naselja. Prekršaji se odnose na počinjenja na autocestama, brzim cestama, cestama namijenjenim isključivo za promet motornih vozila, te na svim ostalim cestama izvan naselja'.
Vožnja u suprotnom smjeru - vožnja u smrt
Dr.sc. Zdravko Peran, inače od prošle godine jedini hrvatski člana u Europskom istraživačkom centru za nesreće u EU komentira kako je vožnja u suprotnom smjeru na autocestama- vožnja u smrt! Ovu tezu obrazlaže uvjetima koji vladaju na autocestama kojima se prometuje najvećim brzinama, ali i drugim okolnostima. Iako su upravo na autocestama učinjena znatna, maksimalna poboljšanja kako bi se ovakvi opasni prekršaji anulirali, ostaje činjenica da se oni ipak događaju.
'Za volanom sjede i alkoholizirani vozači kojima je mogućnost pravilnog razlučivanja bitno umanjena, a tu je i nedovoljna sposobnost svakog vozača, posebice onog koji se po prvi put nađe na autocesti, da pravilno reagira, uočava. Prometna signalitacija na autocestama doživjela je velika poboljšanja, međutim ona u gradovima, posebice na jednosmjernim cestama zna biti zbunjujuća za vozače koji zalutaju u krivi smjer, a nekad ga i svjesno odabiru jer im je jednostavnije manju dionicu odvoziti u krivom smjeru nego ići dužim putem. Ponavljam, najopasnije su autoceste i brze ceste, ističe Peran. http://tris.com.hr/2014/08/u-7-mjeseci-1313-slucajeva-voznje-u-suprotnom-zabranjenom-smjeru-i-1552-sulude-voznje-iznad-180-kmh-dr-sc-z-peran-voznja-u-suprotnom-smjeru-je-voznja-u-smrt/