S vremena na vrijeme se razotkriju jezivi detalji vezani uz život i suđenje trostrukom splitskom ubojici Filipu Zavadlavu. Već je poznato kako je živio u disfunkcionalnoj obitelji, koja je bila pod nadzorom splitskog Centra za socijalnu skrb. No, Filip je počinio to što jest, a njegova braća, Anton i Stanislav, postali su narkomani i imaju podeblje dosjee.
Slobodna Dalmacija otkriva kako je obitelj Zavadlav pod nadzorom CZSS-a bila još od 1997., pa sve do punoljetnosti najmlađeg djeteta, 2016. godine. Uz to, 2012. je prema nalogu Općinskog suda u Splitu provedeno psihološko-psihijatrijsko vještačenje nad cijelom obitelji, kojim je utvrđena nedvojbena potkapacitiranost Ante i Etel Zavadlav za odgoj djece te je u skladu s time izdana preporuka za njihovim odvajanjem od roditelja, što je Slobodnoj Dalmaciji potvrdila specijalistica kliničke psihologije Danijela Didić, jedna od dvije vještakinje u tom slučaju.
Zaboravljeni slučaj
No, zašto to, uz sve indikacije iz vještačenja, nije učinjeno? Sadašnji ravnatelj splitskog CZSS-a Ante Bjažević, spletom okolnosti prestao je biti ravnateljem te 2012. godine, da bi se na tu poziciju vratio 2016., u vrijeme kada je istekao nadzor nad Zavadlavima. On je u CZSS-u zaposlen od 1985., no osim toga da "svaki neuspjeh u zaštiti dobrobiti djece proživljavamo profesionalno i osobno", Slobodnoj Dalmaciji nije ponudio nikakav konkretan odgovor. Čak štoviše, nakon medijskih upita uzeo je bolovanje te angažirao odvjetnike.
U razdoblju dok on nije bio ravnatelj, tu je dužnost obnašala Tatjana Vukman, inače istaknuta osoba u brojnim splitskim socijalnim ustanovama. Ona tvrdi da nije znala koliko je težak slučaj Zavadlavovih.
"Za sve poslove i postupke, kao i donošenje odluka u radu s obiteljima nadležan je Odjel za obiteljsko pravnu zaštitu CZSS Split. Stručnjaci Odjela (socijalni radnici, psiholozi, pravnici) samostalno donose odluke o mjerama koje će poduzeti u odnosu na svaku obitelj u tretmanu CZSS, kao i izvršenja Rješenja. Konkretni slučaj ne mogu komentirati, kako iz profesionalnog razloga tako i iz činjenice da nisam bila upoznata s istim. Naime, CZSS Split ima oko 11.000 korisnika i nije moguće da ravnatelj bude upoznat s postupanjem u svim slučajevima, osim onih istaknuto najtežim", poručila je Vukman.
Nisu nadležni za oduzimanje djece
Odgovorili su i iz samog Centra, tvrdeći kako oni nisu nadležni za donošenje odluka o oduzimanju djece, već da mišljenja njihovih djelatnika pomažu sudu u donošenju takvih odluka. "Uobičajeno je da se u sudskim postupcima ponekad traži vještačenje članova obitelji kako bi sud mogao donijeti odluku. Centri za socijalnu skrb nisu nadležni donositi odluke u tim postupcima već je to u nadležnosti sudova. Mišljenja članova stručnih timova centara za socijalnu skrb i vještačenja vještaka pomoćna su sredstva da bi sud donosio odluke. O konkretnoj obitelji ne smijemo iznositi podatke u javnost, s obzirom na odredbe Zakona o socijalnoj skrbi i Zakona o zaštiti osobnih podataka, a prisutna je i činjenica da svi možemo biti pozvani u sudskom postupku koji je u tijeku.
Zapisnikom o primopredaji ravnateljske dužnosti, koji sastavlja neovisno povjerenstvo od tri člana, ravnatelj centra kojemu je istekao mandat predaje dužnosti ravnatelju koji stupa na dužnost. Budućem ravnatelju predaju se poslovi, prava i obveze, radnici, prostori i oprema, te evidencije i dokumentacije, novčana sredstva i arhive. Spisi predmeta predaju se u ukupnom broju korisnika i obitelji, ne i pojedinačno s obzirom na ogroman broj korisnika i obitelji koji/e su u tretmanu splitskog Centra te podružnica Hvar, Vis, Kaštela, Solin i Obiteljskog centra", poručili su iz Centra.
Nadležno Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike nije se još izjasnilo o otkrićima u postupanju prema obitelji Zavadlav.