"Rješenjem Izvanraspravnog vijeća Općinskog kaznenog suda u Zagrebu od dana 24. siječnja 2013. godine ukinut je pritvor protiv okrivljene Jasne Babić, koji je bio određen iz osnova predviđenog u članku 102. stavak 3. Zakona o kaznenom postupku, a zbog izbjegavanja dolaska na glavnu raspravu. Rješenjem je nadalje određeno da se okrivljena ima odmah pustiti na slobodu", priopćio je Općinski kazneni sud.
Protiv rješenja o ukidanju pritvora stranke imaju pravo žalbe u roku od dva dana od dana primitka pisanog otpravka rješenja, a o žalbi odlučuje Izvanraspravno vijeće Županijskog suda u Zagrebu, naveli su u pisanoj obavijesti.
Babić se, podsjetimo, od utorka nalazi u Remetincu zbog neodazivanja na glavnu raspravu u slučaju privatne tužbe za klevetu koju je protiv nje pokrenuo Josip Radeljak Dikan.
Dikanov pritisak nije uspio
Kako nam je nakon zasjedanja Izvanraspravnog vijeća kazala odvjetnica Laura Valković, Radeljak se pojavio na raspravi i sucima kazao da ne pokleknu pod pritiskom.
"Rasprava je trajala pola sata, ali odluka se otpravlja pismenim putem, pa će službeno biti poznata tek u 16 sati kada će je sud objaviti na web-stranicama", najavila je.
Zbog njenog pritvaranja reagirale su razne domaće i međunarodne organizacije koje su osudile pritvaranje ugledne istraživačke novinarke, i to u procesu koji se vodi zbog klevete. Odvjetnica Valković, nažalost, nije mogla u ime Jasne Babić ponuditi jamčevinu budući da ona nije propisana starim Zakonom o kaznenom postupku za tip pritvora koji je novinarki određen.
Babić se mora pojaviti na ročištu protiv Radeljaka, koje je zakazano u ponedjeljak.
Na dan odluke o pritvoru, Jasni Babić stigla je i podrška iz Makedonije. Udruženje novinara Makedonije (AJM) zgroženo je činjenicom da je uhićena Jasna Babić. Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti:
Udruženje novinara Makedonije (UNM) je zgroženo informacijom da je uhićena novinarka Jasna Babić u Hrvatskoj u vezi sa sudskim predmetom u kojem je ona optužena za klevetu.
UNM podržava hrvatske novinare i kolege iz Hrvatskog novinarskog društva u zahtjevima za njeno puštanje iz pritvora. Zabrinuti smo zbog čestih pritisaka na novinare i medije na Balkanu, a posebno nas zabrinjava praksa njihovog zastrašivanja sa pravosudnim i policijskim mjerama.
Takve hajke ozbiljno ugrožavaju prava i slobode izražavanja te ugrožavaju normalan rad medija.
UNM je nedavno dobio bitku u Makedoniji za dekriminalizaciju klevete i uvrede za što vjerujemo da je korak prema boljem funkcioniranju medija.
Ali, nažalost, nedavno smo izgubili drugu bitku i vratili smo se nekoliko koraka unatrag, kada su novinari nasilno uklonjeni iz Skupštine i nisu mogli profesionalno obavljati svoj posao.
UNM neće zaustaviti potragu za pravdom i odgovornosti za taj slučaj pred domaćim institucijama, a ako ne dobijemo pravdu u Makedoniji, zatražit ćemo je i od Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu.
To je razlog zašto smo potaknuli kolege u Hrvatskoj da nastave sa svojom borbom protiv svakodnevnih pritisaka, prijetnja i ucjena, ali i protiv uhićenja kao što je slučaj novinarke Babić.
S poštovanjem,
Upravni odbor Udruženja novinara Makedonije