Naime, Visoki prekršajni sud RH ukinuo je oslobađajuću presudu Josipu Miljku i njegovoj Hrvatskoj čistoj stranci prava zbog verbalnog napada na ravnateljicu Spomen područja Jasenovac Natašu Jovičić. Riječ je o poznatoj poruci što ju je Miljak poslao ravnateljici uvredljivim ju riječima prozvavši za lažiranje broja jasenovačkih žrtava. Time je, po mišljenju Općinskog državnog odvjetništva u Kutini Miljak prekršio Zakon o suzbijanju diskriminacije, no sud u prvoj odluci nije zauzeo takav stav.
Laži o broju žrtava?
Zaključeno je kako ne postoji samo jedna, službena istina o tom ustaškom logoru, niti ju svi u Hrvatskoj moraju priznavati. Miljak je 1. prosinca 2013. napisao Nataši Jovičić mail pod naslovom „Vi širite četničku propagandu“ u kojem je ustvrdio da ona laže o broju žrtava logora Jasenovac i optužio ju za pripadnost antihrvatskoj kliki.
„Vi jako dobro živite od svojih laži jer vas hrvatska država plaća za iste te laži o Jasenovcu i Hrvatima općenito. Nama Hrvatima je teško shvatiti kako uopće mogu postojati takve osobe i kakav je to karakter koji se hrani i živi na lažima. Upravo takvi kao Vi i sva moguća antihrvatska klika koja u pravilu još više diže glavu kad zavladaju antihrvati, SDP i kompanija, najviše doprinose homogenizaciji nas Hrvata. Vaše laži i mržnja prema svemu što je hrvatsko samo doprinose vašem kraju. Znamo da ste i toga svjesni, ali mržnja prema Hrvatskoj je jača od racionalnosti i to je vaša najveća slabost. Vi Hrvatima ne možete naškoditi, trud Vam je uzaludan. Takvi kao Vi su samo ostaci ostataka truleži na hrvatskom nacionalnom tkivu i osuđeni ste na izumiranje i ludilo, u koje Vas vodi nezajažljiva i bolesna mržnja. Za Dom spremni! Josip Miljak, predsjednik HČSP-a“, glasila je sporna poruka.
Novčana kazna
Tužiteljstvo je tražilo da se Miljku zbog kršenja Zakona o suzbijanju diskriminacije, točnije zastrašivanja i prijetnji zbog drugačijeg mišljenja, izrekne novčana kazna od 20 tisuća kuna, a HČSP-u još sto tisuća kuna kazne. Miljak je tijekom procesa tvrdio da je brojka od 83 tisuće žrtava u Jasenovcu neistinita, jer je prema njegovim informacijama, iz nekoliko objavljenih znanstvenih članaka, tamo pogubljeno najviše tri tisuće ljudi.
„Logor je zatvoren 1951. godine i u njemu je do tada stradalo i dosta Hrvata koji su bili na Križnom putu“, tvrdio je Miljak.
Grube riječi, bez prijetnji
„Nesporno je da su u mailu korištene grube riječi, ali nije bilo nikakvih prijetnji, ni poticanja na mržnju i nasilje. Te riječi nisu objektivno mogle prouzročiti strah, niti je njima povrijeđeno nečije dostojanstvo. To što je Nataša Jovičić izjavila da se uplašila i da je mail pun mržnje kojim joj je povrijeđeno dostojanstvo, te je izvrijeđana i ponižena i ona i funkcija ravnateljice, ne znači da su okrivljenici počinili prekršaj za koji ih se tereti, jer se radi o njezinom subjektivnom osjećaju iste“, stajalo je u prvostupanjskoj presudi .
No, u međuvremenu je Visoki prekršajni sud prihvatio žalbu Općinskog državnog odvjetništva u Kutini, te ukinuo oslobađajuću presudu. Miljak i njegova stranka tako će se ponovno naći na optuženičkoj klupi i odgovarati zbog zastrašivanja Nataše Jovičić.