Potpuno su im narušili povjerenje u pravni sustav i na rub doveli njihovu milijunsku investiciju.
Dobili urednu dozvolu
Ovaj nevjerojatan slučaj seže još u 2009. Te godine, 25. ožujka, tvrtka B.V. Invest dobila je lokacijsku dozvolu za gradnju stambene zgrade u Velikoj Gorici. Ta je dozvola postala konačna nekoliko mjeseci kasnije, 28. srpnja, da bi 26. kolovoza postala i pravomoćna.
Od B.V. Investa Marijan i Verica Kulaš kupili su zemljište zajedno s lokacijskom dozvolom, te napravili glavni projekt za gradnju zgrade koji je i potvrđen. Na temelju sve te vrijedeće dokumentacije počeli su graditi stambeno-poslovnu zgradu. Ubrzo su i prodali stanove i lokale zainteresiranim kupcima.
Dvije inspekcije ministarstva
U nadzor im je 8. prosinca 2009. došao građevinski inspektor Upravnog odjela za provedbu dokumenata prostornog uređenja i građenja Grada Velike Gorice koji je utvrdio da je investitor započeo s radovima u skladu s potvrdom glavnog projekta.
Međutim, urbanistički inspektor Uprave za inspekcijske poslove Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva 18. svibnja sljedeće godine iznenada poništava lokacijsku dozvolu, što je i službeno potvrđeno 24. svibnja kada je Ministarstvo donijelo odluku o poništenju po pravu nadzora pravomoćne i konačne lokacijske dozvole.
Sve je završilo na Upravnom, a zatim i na Visokom upravnom sudu koji su odluku Ministarstva potvrdili.
Tužba najvišem sudu u državi
Sljedeća stepenica očajnim investitorima koji su bili suočeni s prigovorima brojnih novih stanara u njihovoj zgradi bio je Ustavni sud RH. U postupku u kojem ih je zastupao odvjetnik Ljubomir Vuković podsjetili su kako su i prije ishođenja građevinske dozvole provjeravali dokumentaciju. U to je vrijeme ministrica graditeljstva bila Marina Matulović-Dropulić.
"Od načelnika samostalne službe Ministarstva dobili su uvjeravanja kako je lokacijska dozvola zakonita i u skladu sa svim propisima, te su tek nakon toga kupili zemljište za gradnju. U to su uložili pozamašan iznos, a kasnije podigli i kredit u banci kako bi financirali poslovno-stambeni objekt. Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva i Visoki upravni sud RH grubo su im povrijedili ustavna prava kojima se jamči jednakost pred zakonom, štiti pravo vlasništva, štiti poduzetništvo i prava stečena ulaganjem kapitala. Svojim su postupcima i odlukama upravni organi i sud doveli Kulaševe u situaciju da izgube sva uložena sredstva, te budu odgovorni svojim kupcima za štetu koju će zbog toga imati. A oni su pak sve svoje poslovne poteze utemeljili na pravomoćnoj lokacijskoj dozvoli", navedeno je u tužbi.
Ustavni sud
Analizirajući slučaj Ustavni sud je primijetio kako je prvi inspektor koji je obišao gradilište Kulaševih zaključio da je sve u redu, dok je drugi, nekoliko mjeseci kasnije ocijenio da investitori ne poštuju Prostorni plan uređenja Grada Velike Gorice, koji se, međutim, u tom intervalu nije mijenjao.
Država ne može griješiti na štetu građana
Kako doznajemo, u pozadini ovog slučaja je nezadovoljstvo jednog od susjeda Kulaševih koji je uspio inscenirati cijeli ovaj dramatičan rasplet događaja, stvoriti neizvjesnost kod graditelja, kao i kod kupaca njihovih stanova. Naime, sve donedavno postojala je mogućnost da zgrada zbog nevaljale lokacijske dozvole bude srušena. Taj je susjed optuživao Kulaša da je preko svojih veza, iskoristivši vlastitu poslovnu moć, dobio dozvolu za gradnju zgrade kojom je njegova potpuno obezvrijeđena.
"Ako je u izdavanju dozvole ili nadzoru bilo pogrešaka, za Ustavni sud je relevantna isključivo činjenica da pogreške ili propusti nadležnih tijela ne smiju ići na štetu građana", stoji u odluci Ustavnog suda koji je ovaj slučaj vratio Visokom upravnom sudu RH na ponovno odlučivanje.