Prvi čovjek MOL-a Zsolt Hernadi istražiteljima je u Glavnom državnom odvjetništvu u Budimpešti iskaz dao 29. studenog. Tijekom tri sata ispitivanja govorio je o MOL-u, INA-i te kontaktima s Ivom Sanaderom u vrijeme dok je bio premijer, ali i poslije toga.
Sanader ga je nakon odlaska s mjesta premijera tražio pomoć
U svom iskazu Hernadi je spomenuo i bivšeg Sanaderovog savjetnika za međunarodne odnose Wima Van Velzena, kojeg je MOL 2004. angažirao kao savjetnika koji je uspostavio vezu između hrvatske Vlade i MOL-a. MOL-u je pomogao i u pokretanju komunikacije sa Sanaderom. Njemu Hernadi pripisuje i činjenicu da je Sanader nakon dužeg vremena konačno pristao susresti se s njim.
Hernadi je ispričao kako je Sanader prvi korak privatizacije Ine smatrao vezanjem ruku njegovoj Vladi. Njihov odnos se nakon nekog vremena poboljšao, ali bivši hrvatski premijer, prema Hernadijevim riječima i dalje nije bio za to da MOL dobije većinsko vlasništvo u Ini.
Čelni čovjek INA-e istražiteljima je kazao kako se sa Sanaderom susretao i nakon što je otišao s premijerskog mjesta. Sanader ga je, tvrdi, zvao kako bi se savjetovao vezano uz svoj konzultantski posao te kako bi došao do određenih kontakata.
Sastajali su se uvijek na javnim mjestima.
Hernadi se prisjetio i sastanka iz 2009. u zgradi HDZ-a. Na tom su sastanku bili Jadranka Kosor, Damir Polančec i Ivan Šuker, no kaže da je dogovore vezane uz INA-u nastavio samo sa Šukerom i Polančecom.
Iz Vlade intervenirali za Ježića
Hernadi je komentirao i sporni sastanak u restoranu Marcellino te je potvrdio da je na tom sastanku bio i čelnik Diokija, Robert Ježić. Tada je Ježić predložio da Dioki preuzme upravljanje pogonom za odvajanje etana u vlasništvu INA-e, no MOL je to odbio. I nekoliko mjeseci prije toga Sanader ga je pozvao da razgovaraju o interesu Diokija, točnije o previsokoj cijeni i premaloj količini etana koji je INA isporučivala Diokiju.
"Sanader je zapravo nastupao u Ježićevu interesu, molio me da ispitam taj problem te da predložim neko rješenje", kazao je Hernádi tužiteljima dodajući kako je obećao da će ispitati problem. Jutarnji list piše kako je Hernádi ujedno u svom iskazu dodao da se sastajao s Ježićem jer je Dioki bio jedan od najvećih kupaca, ali i dužnika INA-e. Pritom je, istaknuo je, prije svakog sastanka, netko iz Vlade intervenirao da pregovara s Ježićem.
"Zamolbe za takve sastanke dolazile su od Ive Sanadera, potpredsjednika Polančeca i ministra Šukera. To uostalom nije bila iznimka od strane funkcionera hrvatske Vlade jer su mi se obraćali i zbog drugih slučajeva", kazao je Hernadi dodajući kako je Ježićeva traženja o izmjenama ugovora i smanjenju cijene plina odbijao.