Kristian Vukasović, 18-godišnjak koji je preminuo u KBC Split tri tjedna nakon što je tamo dovezen iz zatvora na Bilicama, bio je mladić s posebnim potrebama. Već s 12 godina dijagnosticiran mu je poremećaj piromanije, zbog čega je zapalio nekoliko požara koji su ga i doveli na sud. U obrazloženju presude, kojom je dobio osam mjeseci zatvora, stoji da je on za vrijeme paljenja požara bio “bitno smanjeno ubrojiv, bitno smanjene mogućnosti kontrole ponašanja zbog iznimno jakog poriva."
Psihijatrijski vještak Tomislav Franić je smatrao da bi zbog toga Kristian mogao počiniti isto ili neko teže kazneno djelo te je naveo da mu je potrebno psihijatrijsko liječenje. Da je smatrao kako je Kristian potpuno neubrojiv, postupak bi se okončao i mladić bi bio na slobodi. No, Franić je utvrdio drugačije te ispostavio račun od 3200 kuna za psihijatrijsko vještačenje na Kristianovo ime, piše 24sata.
Stvarno nastali troškovi suda
"Ja ne znam ništa o tome! Koliko znam, Općinsko državno odvjetništvo je bilo naručitelj i njima sam ispostavio račun. Nisam znao kome će račun ići, ali ako je tako, i ako su takvi propisi, onda je to ispravno. Malo trapavo, ali ispravno. Ja sam svoj posao obavio i poslao račun Općinskom državnom odvjetništvu, a kome su onda oni proslijedili račun dalje, e to zaista ne znam", rekao je psihijatar Franić.
Trošak cijelog sudskog postupka iznosi 3500 kuna. Ostatak od 300 kuna određen je ovisno o "stvarno nastalim troškovima te osobnim i obiteljskim prilikama okrivljenog", piše u prvostupanjskoj presudi suca Općinskog suda u Splitu Marija Franetovića. U sudskim je postupcima uobičajeno da vještake svih struka angažiraju stranke ili sam sud te se njihov rad naplaćuje prema tarifama pojedinih struka ili udruženja. Franić potvrđuje kako ga je angažiralo tužiteljstvo, no ne zna tko će platiti njegovo vještačenje.
Račun za suđenje nije stigao Kristianovim roditeljima, iako u presudi piše da je Kristian obavezan platiti troškove. Otac je rezigniran, no rekao je kako će podmiriti troškove.
"Nije mi još došao nikakav račun na kućnu adresu, ali to nema veze s vezom. Žalosno je ako ja budem morao platiti nešto takvo, a oni su mi ubili dijete… Ali ipak, ako je zakon takav, ako račun na Kristianovo ime dođe, platit ću ga. Što drugo mogu?", pitao se Stipan Vukasović.
Rješenje o obustavi postupka
No, taj račun Vukasovići nikad ne bi trebali niti dobiti. "Kako je u konkretnom slučaju nakon donošenja nepravomoćne presude mlađi punoljetnik preminuo, zatraženo je od Matičnog ureda Omiš dostavljanje smrtnog lista za Kristiana Vukasovića, koji još nije zaprimljen u spis. Tek po zaprimanju smrtnog lista može se (...) donijeti rješenje o obustavi postupka prema mlađem punoljetniku. U slučaju obustave postupka propisano je da troškovi kaznenog postupka te nužni izdaci okrivljenika i nužni izdaci i nagrada branitelja padaju na teret proračunskih sredstava", stoji u odgovoru splitskog suda.
Sudski postupak nije doživio svoju pravomoćnost, a okrivljenik je u međuvremenu preminuo, pa je potrebno donijeti Rješenje o obustavi postupka. Kad postupak bude obustavljen, sve troškove preuzima država. Troškovi odvjetnika Dine Radića, Kristianovog branitelja po službenoj dužnosti, još su ranije išli prema državnom proračunu. To znači da je on svoje usluge tarifirao prema normama Hrvatske odvjetničke komore te račun ispostavio državi.
Da je Kristian još poživio i da je presuda postala pravomoćna dok je on živ, procedura bi bila drugačija. Sud bi angažirao Državno odvjetništvo kako bi naplatio troškove suđenja, no te troškove bi snosili Kristianovi roditelji tek ako bi prihvatili nasljedstvo u ostavinskom postupku.