Hana Budinski (40) iz Omišlja na Krku i njezin bivši suprug Viktor Brnobić (43) iz Kostrene na Županijskom sudu u Rijeci proglašeni su krivima zbog grubih povreda prava svoga djeteta kojemu su uskratili pravo na liječenje i ozdravljenje, no nije im nedvojbeno dokazano da su skrivili njegovu smrt.
Budinski je stoga nepravomoćno osuđena na bezuvjetnu kaznu zatvora u trajanju od godinu dana, a Brnobiću je izrečena nepravomoćna kazna od godinu i pol dana zatvora. Nisu se pojavili na izricanju presude, a na to nisu ni bili obvezni, piše Novi list.
Odbili kemoterapiju pa ga liječili prirodnim putem
Riječ je o devetogodišnjaku koji je 2015. godine preminuo od zloćudne bolesti koja se razvila kao posljedica neliječenja ne-Hodgkinovog limfoma. Roditelje se optužnicom teretilo da su od 6. kolovoza do 5. rujna 2015. godine u Rijeci, a nakon što su liječnici u bolnici utvrdili najvjerojatniju limfatičnu neoplazmu ne-Hodgkinovog limfoma te unatoč višekratnom informiranju liječnika o prirodi bolesti i štetnim posljedicama neliječenja, uključujući i smrtni ishod, odbili daljnje terapijske postupke i liječenje djeteta prema protokolima službene medicine te konvencionalnim metodama suvremene medicine.
Također su optuženi da su na svoj izričit zahtjev odveli dijete iz bolnice onemogućivši mu potrebnu dijagnostičku obradu i liječenje. Kada su 1. rujna 2015. godine u klinici u Avianu u Italiji zatražili drugo mišljenje, kojim je potvrđena prvotna dijagnoza, svejedno su odbili liječiti dijete prema protokolima službene medicine i podvrgnuti ga kemoterapiji. Sina su, kako je kasnije na Facebooku napisao njegov otac Viktor Brnobić, odlučili liječiti na prirodan i neagresivan način pomoću sode bikarbone i limuna (Simoncellieva terapija), prirodnim sokovima po naputku Dr. Gersona (tzv. Gersonova terapija) te raznim biljnim kapima, tinkturama i antibioticima na istoj bazi. Sve to dječaku nije pomoglo i preminuo je u mukama.
"Smrt djeteta nije sa sigurnošću posljedica neliječenja"
Riječko Županijsko državno odvjetništvo smatralo je da je dječak preminuo upravo zbog neliječenja odnosno da je smrt djeteta prouzročena grubim kršenjem djetetova prava na liječenje, što bi automatski značilo kaznu od najmanje tri godine zatvora za roditelje. No, sud nije prihvatio tu inkriminirajuću točku, pozvavši se na mišljenje medicinskih eksperata, vještaka Medicinskog fakulteta u Zagrebu, da smrt djeteta nije sa sigurnošću posljedica neliječenja, odnosno nije sigurno da bi dijete preživjelo, ostalo na životu i nakon 5. rujna 2015. godine, i da se liječilo na adekvatan način, konvencionalnim metodama suvremene medicine, piše Novi list.
Nakon izricanja presude, i optužba i obrana žalit će se na presudu.
"Smatramo da je optuženike trebalo proglasiti krivima i za stavak 4. kaznenog djela povrede djetetovih prava, jer smatramo da je smrt djeteta posljedica neliječenja maligne bolesti", kazala je Tea Radovani, zamjenica riječke Županijske državne odvjetnice, najavljujući žalbu na presudu.
Žalbe su najavili i odvjetnici optuženih roditelja, s tim da se Brnobićev odvjetnik Klaudio Dekleva zapitao zašto je otac oštrije kažnjen od majke, iako je dijete nakon razvoda bilo dodijeljeno njoj.