Propao kućni pritvor - ostali bez narukvica za praćenje!

3.5.2011.
16:18
VOYO logo

Sudac Ratko Šćekić i sam je ostao iznenađen onime što je otkrio dok je odlučivao o zahtjevu odvjetnika Gorana Mikuličića koji zastupa bivšeg direktora INA-e Bojana Milkovića. Zaključio je da postoje zakonski uvjeti da se Milkoviću odobri mjera istražnog zatvora u domu, ali iz Ureda za probaciju, tijela Ministarstva pravosuđa koje treba nadzirati osumnjičenike u kućnom pritvoru, dobio je pisano obrazloženje da nema tehničkih uvjeta da se takva mjera provede.

''To je nevjerojatna situacija. Kao kad bi sudac naredio policiji da dovede nekoga na sud, a da onda policija odgovori da ne može jer im je na automobilu pukla guma. Nemaju tehničke uvjete'', čudi se odvjetnik Goran Mikuličić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sudac Krešimir Devčić, glasnogovornik Županijskog suda u Zagrebu, potvrdio je da je upravo obrazloženje iz Ureda za probaciju bilo razlog zbog kojeg je sudac Šćekić odbio pustiti kući osumnjičenog direktora INA-e.

''To frustrira ne samo osumnjičenike, koji zakonski stječu takvo pravo, nego i suce. Jednostavno, imamo provedbeni propis koji se ne može provesti. Oni koji donose propise trebaju osigurati uvjete da se oni i provode. Istražni zatvor u domu morat će, kad-tad, zaživjeti u praksi'', kaže Devčić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kućni pritvor može i bez narukvica za praćenje

Podsjetimo, Bojan Milković uhićen je potkraj ožujka zbog sumnje u primanje mita dok je bio direktor Crosca, tvrtke kćeri INA-e. Zbog toga je uhićen i Miroslav Pacak. I njegov je odvjetnik tražio od suda određivanje mjere istražnog zatvora u domu, ali je također odbijen, s istim obrazloženjem kao u Milkovićevu slučaju.

Ravnatelj Uprave za probaciju Saša Rajić kaže da sa Županijskog suda nisu dobili službeni dopis, nego su ih sa sudu zvali i pitali za elektronički nadzor.

''Kazali smo im da za taj oblik nadzora još nema tehničkih mogućnosti. No, istražni zatvor u domu može se odrediti i bez primjene elektroničkog nadzora'', objašnjava Rajić.

Pravilnikom o evidenciji i izdržavanju istražnog zatvora u domu, donesenim još prije godinu dana, predviđeno je da službenik ureda najkasnije u roku od 24 sata posjeti pritvorenika u njegovu domu te da u razmacima ne duljim od 72 sata provjerava pridržava li se okrivljenik pravila kućnog pritvora. Ta se provjera obavlja na vratima doma pritvorenika i zato je bila zbunjujuća tvrdnja da za kućni pritvor Uprava za probaciju nema tehničkih uvjeta. Potrebni su, zapravo, ljudi, a njih je u zagrebačkom uredu, otvorenom lani u studenome, dvanaestak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vezani članak:

arti-201103260115006 arti-201103250604006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo