Obitelj malenog Denisa odmah je najavila da će dječačić biti pokopan u BiH, ali problem je nastao nakon što je sanitarna inspekcija u Puli odbila zaprimiti zahtjev za izdavanje sprovodnice (dokumenta kojim se odobrava transport posmrtnih ostataka izvan Hrvatske) uz obrazloženje da se trebaju pribaviti potpisi dječakove majke ili oca.
"Sve smo riješili, sanitarna je izdala sprovodnicu nakon što smo dobili potpis dječakova oca, naš je dio tu gotov, daljnja procedura ide preko pogrebnog poduzeća", kazao je odvjetnik Marin Fola kojeg je angažirala dječakova obitelj. Sporno ipak ostaje zbog čega su u pulskoj sanitarnoj inspekciji uopće inzistirali na potpisu oca ili majke, s obzirom na to da je na tom zahtjevu za izdavanje sprovodnice jasno navedeno kako podnositelji zahtjeva mora biti u rodbinskoj vezi s umrlim, ali to ne moraju nužno biti ni otac ni majka.
Brojni propusti Centra za socijalnu skrb
"Tu vam je pitanje na koga naletite u sanitarnoj jer nigdje nije točno navedeno tko može podnijeti zahtjev pa će vas netko zezati i oko najmanje sitnice. Gdje je zapelo u Puli, ne mogu komentirati" kratko je kazao Velimir Plantak iz istoimenog varaždinskog pogrebnog poduzeća. Objasnio je i kako se, unatoč tome što treba ishoditi čak osam dokumenata za prijevoz tijela iz Hrvatske u BiH, ta procedura u pravilu rješava unutar jednog dana. "Zapeti" može jedino u slučaju kada nije poznat uzrok smrti pa se tijelo zadržava na odjelu za patologiju, što ovdje nije slučaj.
Ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Nada Murganić ustvrdila je u utorak, u povodu smrti trogodišnjeg dječaka u Puli Denisa Pašića, da je bilo propusta u radu Centra za socijalnu skrb u Puli i najavila da će resorno ministarstvo predložiti Upravnom vijeću Centra utvrđivanje odgovornosti ravnatelja tog Centra.
Premda je Chiara Pašić, prema izjavama iz njezine obitelji, imala i prije psihičkih teškoća, socijalna služba to nije znala. Ipak, kako piše Večernji, starije dijete Chiare Rojnić nije odgajala majka, nego djed i baka što bi svakako trebao biti znak za uzbunu centru za socijalnu skrb.
'Tražili su da policija izađe i eto sad je izašla'
Chiara od 15. godine ima psihičke probleme koji su se ponajviše očitovali u stalnim lažima i brojnim seksualnim vezama. Kao maloljetnica rodila je kćer koja danas živi s bakom. Psihičku nestabilnost liječnici su utvrdili više puta. Umjesto odlaska na liječenje Chiara je 2011. godine otišla u Bosnu i Hercegovinu. Potkraj prosinca 2016. vratila se u Pulu s tada dvogodišnjim Denisom. Baka, Rita Rojnić, tvrdi kako je sustav već dulje znao da njezina kći ima ozbiljne psihičke probleme. Kao drugi veliki propust ističe to što iz Centra ni nakon sedam dana nisu nazvali da pitaju kako je kći Chiare Pasić proživjela traumatični događaj. Djevojčica teško podnosi činjenicu da joj je majka ubila brata. "Strašno teško to podnosi", kaže baka.
"Svi smo krivi jer nismo znali pročitati između redova. Ovako ne može dalje. Ja ne tražim ničiju glavu, mene to ne zanima. Mene zanima samo to da ova smrt ne bude uzaludna" rekla je za HRT Rita Rojnić, Chiarina majka i Denisova baka koaj se prisjetila kobnog dana. Kazala je kako se s kćeri čula prije te večeri te da joj je rekla da su večerali, okupali dječaka i da će ga staviti spavati. Sve je, dodaje, bilo normalno.
"Uvijek sam se bojala za malenog, da ga ne zaključa i po noći negdje ne ode, ali da će dignut ruku na njega... nikada", kaže Rita Rojnić dodajući kako je Centar upozoravala na kćerine psihičke probleme, ali da su joj rekli da oni ne mogu ništa učiniti dok policioja ne izađe na teren. "I eto sad je izašla", kaže nesretna žena i dodaje kako će možda njenoj kćeri sada zvučati okrutno ali da ona nema hrabrosti da je pogleda u oči i zagrli.