Nepravomoćna presuda u aferi Agram postala je pravomoćna nakon dvije godine, piše Večernji list. Visoki kazneni sud odbio je žalbe i optuženika i obrane, potvrdivši nepravomoćnu presudu koju je vijeće zagrebačkog Županijskom suda pod presjedanjem sutkinje Rahele Valentić donijelo u lipnju 2022. Sjednica je održana u listopadu 2023, a izvjestitelj je bio Ivan Turudić, tada sudac VKS-a, a danas glavni državni odvjetnik.
U aferi Agram bilo je optuženo ukupno 15 ljudi, predvođenih Milanom Bandićem i Petrom Pripuzom. Bandić je preminuo prije okončanja postupka. Pripuz je oslobođen optužbi koje su se odnosile na zbrinjavanje smeća u Zagrebu i sada je to i pravomoćno potvrđeno. U tom je postupkom bio obuhvaćen i Slobodan Ljubičić, protiv kojeg je postupak bio razdvojen zbog zdravstvenih problema, a nedavno je i on preminuo.
VKS je pojasnio da se 13 optuženika teretilo za kaznena djela protiv službene dužnosti, da ih je osam oslobođeno, dvoje djelomično oslobođeno, dvoje djelomično oslobođeno i djelomično osuđeno, dok je troje optuženika osuđeno. USKOK se žalo na oslobađajući dio presude te zbog odluka o kaznama, a obrane na osuđujući dio presude. No sve su žalbe odbijene, pa je Petar Pripuz sada i pravomoćno oslobođen svih optužbi, dok su optuženici koji su se teretili za nezakonita zapošljavanja i korištenja službenih vozila u privatne svrhe pravomoćno osuđeni, a kazne se kreću od uvjetne do 14 mjeseci zatvora.
Dakle, Pripuz, Željko Horvat, Ivan Tolić, Ivan Markus, Filip Čulo i Miljenko Benko oslobođeni optužbi u dijelu optužnice koji se odnosio na zbrinjavanje otpada. U djelu koji se odnosio na zamjene zemljišta, optužbi su oslobođeni Ines Bravić, Koraljka Rožanković Uremović, Branko Mihaljević i tvrtka Bramgrad. To je točka optužnice u kojoj je USKOK navodio da je Grad Zagreb oštećen za oko 7,5 milijuna kuna, a Grad taj iznos potražuje u parničnom postupku. Pripuz je oslobođen optužbi i da je od Slobodana Ljubičića tražio da nezakonito zaposli Tijanu Colić, no ostali iz te točke su osuđeni.
Zbog nezakonitog zapošljavanja su osuđeni Tolić, Benko, Vidoje Bulum, Miro Laco i Zdenko Antunović. Što se tiče omogućavanja drugim osobama, među kojima su voditeljica Mila Horvat i atletičarka Sandra Perković, da se neovlašteno koriste službenim vozila Grada Zagreba, u tom su djelu osuđeni Tolić, Benko i Antunović. Tolić je dobio devet mjeseci zatvora, Benko osam mjeseci, Bulum sedam mjeseci, a Laco godinu i dva mjeseca zatvora. Antunović, koji je tijekom suđenja jedini priznao krivnju, jedini je i uvjetno osuđen na osam mjeseci zatvora uz rok kušnje od dvije godine.
Osuđeni optuženici Gradu Zagrebu moraju vratiti sume koje su prilikom neovlaštenog korištenja službenih vozila plaćene vozačima kao dnevnice i naknade za cestarine i gorivo. Radi se o svotama od nekoliko stotina do nekoliko tisuća kuna. Obrazlažući svoju odluku VKS je naveo da je prvostupanjski sud osnovano optužbi oslobodio Pripuza, Željka Horvata, Ivana Tolića, Ivana Markusa, Filipa Čulu i Miljenka Benka u dijelu optužnice koji se odnosio na zbrinjavanje otpada. Naveli su i da njihovim postupanjem nije nastupila šteta niti je itko ostvario protupravnu imovinsku korist.
POGLEDAJTE VIDEO: Budućnost svih Bandićevih afera: Zbog Agrama gradonačelnik je završio u zatvoru