Slučaj huliganskog premlaćivanja petnaestogodišnjeg dječaka u Dugom Selu, za koji je moguće da se radi o čak vršnjačkom nasilju, dogodio se svega malo više od dva tjedna otkako su također brutalno pretukli 11-godišnjaka u Biogradu i to u toaletu osnovne škole.
Podsjetimo, tog dana dječaka je napala skupina desetak starijih učenika koji su ga udarali šakama te je on pao na pod. Jedan od nasilnika stao mu je na glavu i gazio lice, a sve se smirilo tek kad ih je razdvojila profesorica koja radi u školi. Roditelje o svemu nisu obavijestili, a majka napadnutog dječaka za sve je doznala tek kad se sin vratio iz škole. Ove godine sve je više vršnjačkog nasilja, potvrdili su nam to i iz MUP-a, a mi donosimo detalje neke od najbrutalnijih napada.
Nakon napada na dječaka u Biogradu, u Općoj bolnici Zadar tad su mu napravili ultrazvuk, uočili dvije traume od udaraca u području trbuha te su dječaka zadržali na promatranju. Majka je šokantne detalje napada ispričala za Antenu Zadar.
'Otišao u krivi WC'
"Sin mi ide u peti razred osnovne škole u Biogradu. Otišao je u toalet gdje ga je iza vrata dočekala skupina od 10-15 učenika. To je prema riječima pedagoga. Oni su učenici šestog i sedmog razreda. Počeli su ga udarati šakama, pao je na pod, nastavili su ga tuči, jedan mu je stao na glavu, nogom mu je ugazio lice… Naišla je profesorica engleskog jezika koja ih je razdvojila… Ljuti me što nas jučer nitko iz škole nije nazvao. Ni nas roditelje, ni Hitnu pomoć. Samo su nam rekli da je ‘otišao u krivi WC’", ispovjedila je majka.
Po povratku iz škole sin se, kazala je, počeo žaliti na bolove u trbuhu. Ravnatelj Osnovne škole Biograd Joško Brtan u prvoj je reakciji za Index tada rekao: "Gledajte, u školi smo upućeni u slučaj. Svi sudionici su poznati i njihovi su roditelji obaviješteni. To se dogodilo u sanitarnoj prostoriji koju ne kontroliramo, jer na to nemamo prava. Bit će kažnjeni u skladu s pravilnikom škole. Čekamo još klasifikaciju samog djela i u skladu s njom ćemo poduzeti daljnje korake."
Tada je rekao i da se "takve situacije ne događaju često, ali da se susreću s njima".
"Stariji učenici se, narodskim rječnikom, idu glupirati i obično to rade mlađima. Cilj im nije bio nasilje. Naravno, to ih ne oslobađa krivice. Pravilnik je jasan. Ako se dogodi ozljeda, automatizmom ide ukor. Tu nema govora. Kada je fizička ozljeda u pitanju, osim škole, u slučaj se uključuju i liječnici i policija", rekao je tada ravnatelj Brtan.
Majka dječaka kasnije je za isti portal rekla da on zbog straha ne ide u školu te da je svakodnevno na terapijama psihologa. "Ne spava, jako se umirio, traži cijelo vrijeme neku podršku, traži da je netko pored njega, puno manje priča", ispričala je.
Tukli ga i sve snimali
No početkom godine još jedno nasilje među djecom šokiralo je javnost. Bio je to slučaj iz Medulina kada je dječaka viših razreda pod velikim odmorom napala i pretukla dječaka nižih razreda. Pojavila se i snimka napada na dječaka iz drugog razreda na kojoj se vidi kako se nekoliko dječaka nagurava pa udara dječaka po glavi i po tijelu, dok ostali navijaju i sve snimaju mobitelom. U toj školi morao je na kraju intervenirati i krizni tim Ministarstva znanosti i obrazovanja.
"To se nasilje desilo u minuti. Velika je žalost što nismo dovoljno educirali djecu da u tom momentu, znači bilo je djece iz viših razreda koji su djecu pokušali razdvojiti, ali da nisu oni svi reagirali i pokušali spriječiti nasilje", kazala je tada za RTL Emanuela Pinzan Chiavalon, ravnateljica OŠ dr. Mate Demarina Medulin.
Vršnjačko nasilje u porastu
No vršnjačkog je nasilja daleko više, podaci policije govore da je prije dvije godine evidentirano 268 počinitelja vršnjačkog nasilja koje su počinili maloljetnici i mlađi punoljetnici. Najviše kaznenih djela počinili oni u dobi od 18 do 21 godine (njih 128). Počinitelji vršnjačkog nasilja najčešće su činili kaznena djela protiv života i tijela i kaznena djela spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta, navode iz policije.
Zanimljivo je kako je policija 2020. godine evidentirala i 43 djela, takozvanog, virtualnog nasilja. Odnosila su se na spolno zlostavljanje i iskorištavanje djece te povredu privatnosti djeteta. No treba napomenuti da je to bila godina pandemije, kada su bile restrikcije kretanja i druženja, a svijet se uvelike prenio na "online" verziju, tako i nasilje.
Lani se, navode u policiji, povećao broj vršnjačkog nasilja i evidentirali su 298 počinitelja. Dobna granica najčešćih počinitelja spustila se na 14 do 18 godina (njih 159). Najčešće se radilo o kaznenim djelima protiv života i tijela i kaznenim djelima spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta. Pritom se smanjio broj virtualnog nasilja na njih 37.
Ove godine u prvih osam mjeseci policija je zabilježila 244 počinitelja vršnjačkog nasilja koji su od ukupno 363 kaznenih djela najčešće počinili kaznena djela spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta (118 kaznenih djela), i kaznena djela protiv života i tijela (77 kaznenih djela), navode u policiji.
U najnovijem slučaju nasilja u kojem je napadnut 15-godišnji dječak iz Dugog Sela, čiji je otac podijelio šokantnu sliku natečenog oka s velikim hematomom i posjekotinom na vratu, policija još nije dala nikakve informacije. Poslali smo upit je li bilo postupanja policije u ovom slučaju, objavit ćemo odgovor kad ga dobijemo.
No dječakov otac za portal RTL.hr javio se i rekao kako je na Hitnoj pomoći u Dugom Selu dobio informaciju da ovo nije prvi slučaj premlaćivanja u njihovu mjestu, da je toga bilo još te da liječnici "već znaju čije je to maslo", a on je iznio kako sumnja da se radi o vršnjačkom nasilju.
Također navodi kako mu stalno zvoni telefon, da mnogi javljaju gdje je skupina napadača bila prije i poslije napada na njegova sina. Kaže da je sve prijavljeno policiji. Ovaj otac je u svojoj objavi upitao i treba li nam novi slučaj Luke Ritz u Dugom Selu?
Podsjetimo i na taj tragičan slučaj kada je ovaj srednjoškolac, na korak pred polaganje mature u srednjoj Grafičkoj školi u Zagrebu, 1. lipnja 2008. u Zagrebu brutalno pretučen. Luka se u kasnim večernjim satima vraćao s kolegom kući kada su ga brutalno pretukli na zagrebačkom Mostu slobode kraj Bundeka. Njegove tjelesne ozljede bile su toliko teške da je Luka uskoro preminuo.
Njegovi su organi nakon smrti donirani, a ovaj slučaj ostao je u kolektivnom sjećanju kao brutalan čin nasilja. U sjećanje na luku do danas se održavaju koncerti, mirni prosvjedi i manifestacije, a Lukini roditelji Suzana i Reno Ritz i danas rade na podizanju svijesti o nasilju na ulici i u školama te se bore na osvještavanju borbe protiv toga. Luka je posmrtno odlikovan nagradom "Ponos Hrvatske", a Ministarstvo obrazovanja i znanosti svake godine dodjeljuje nagradu "Luka Ritz" za promicanje škole bez nasilja i tolerancije.