Tako barem tvrdi Jutarnji list, koji piše kako su Polančecovi poznanici otkrili da je bivši ministar živio u gotovo svakodnevnom grču i strahu od USKOK-ova obruča. Navodno je, kako bi opravdao velik broj odlazaka u inozemstvo (BiH, Mađarsku, Austriju, Švicarsku), Polančec ovih dana trebao registrirati i lobističku tvrtku.
arti-201003290874006Planirao je, tražio i dogovarao sastanke, a sve zato da bi namaknuo iznos od 185 milijuna kuna i vratio ga Podravki. S tim novcem na računu koprivničke tvrtke nestao bi glavni razlog za uhićenja: počinjena šteta. A ako štete ne bi bilo, i optužnica bi bila tanja ili je ne bi bilo.
Ključni sastanak održan prije dva tjedna
Polančec je nakon pet mjeseci bjesomučnog pregovaranja i dogovaranja s nekoliko imućnih poduzetnika uspio uvjeriti talijanski investicijski fond FINES da preuzme varaždinsku FIMA grupu i time formalno postane vlasnikom 10,6 posto dionica Podravke iz afere Spice, piše Jutarnji. Dogovor je trebao biti izvršen ovih dana, no to se nije dogodilo zahvaljujući uhićenju glavnog pregovarača Polančeca.
Sastanak na kojem je dogovorena prodaja tvrtki Validus i Pluris (dijelovi FIMA grupe) talijanskim investitorima odigrao se prije dva tjedna u đurđevačkoj poslovnici FINES-a, a na njemu su bili Damir Polančec, članovi Uprave FIMA grupe i Fima banke iz BiH te predstavnici srbijanske FIA grupe, čiji je vlasnik talijanski FINES. U ime beogradske tvrtke FIA Energy prisutni su bili Draženka Gračan, dugogodišnja Polančecova prijateljica, i kontroverzni srbijanski tajkun Ranko Mimović.
arti-201003300076006Zaradom iz te transakcije FIMA je trebala pokriti dug Podravki od 185 milijuna kuna i time smanjiti štetu nastalu u aferi Spice. Takvu strategiju obrane optuženih 'podravkaša' osmislio je, kako doznaje Jutarnji, osobno Polančec koji je vodio i pregovore sa srbijanskim investitorom, ali i cijelim nizom potencijalnih ulagača u inozemstvu.
'Činio je to iz altruističkih razloga'
Njegov odvjetnik Ante Nobilo kaže da "nije tajna da je Polančec pomagao tvrtkama iz grupacije FIMA-e" te da je to činio iz altruističkih pobuda, "da pomogne svojim optuženim prijateljima i samoj Podravki", a ne zato što je i sam bio umiješan u pokušaj preuzimanja Podravke.
Prije uhićenja Polančec je imao nekoliko neuspjelih pokušaja prodaje FIMA grupe i njenih segmenata.
Izvori bliski istrazi kažu da je lani najprije pokušao nagovoriti Iliju Sirovinu, hrvatskog biznismena u čijem je vlasništvu banjolučka Vitaminka i švicarska tvrtka Kries-Industriehandel, da od Fime otkupi 10,6 posto Podravkinih dionica.
Drugi neuspjeli pokušaj bio je nuđenje većinskog paketa dionica Mirne Rovinj (u vlasništvu FIMA-e) Podravki, što je NO Podravke odbio, a potom i britansko-hrvatskom poduzetniku Danku Končaru koji je ponudu također odbio. Uslijedio je pokušaj prodaje splitske mljekare Mills (također u vlasništvu FIMA-e) jednom britanskom fondu, prije čega se dogodila i dokapitalizacija Millsa kreditom HPB-a od 20 milijuna kuna, koji je Uprava HPB-a otpisala, što je ovih dana postalo predmetom kriminalističke obrade policije.
Prethodni članci:
arti-201003310414006 arti-201003310873006 arti-201003240103006