Zahtjev za azil obrazložio je teorijom urote. Tvrdi da je u Srbiji progonjen zbog saznanja o zločinima režima Slobodana Miloševića.
Istražiteljima je u razgovoru natuknuo da bi mogao progovoriti o pozadini nekih zločina pod uvjetom da ga se zaštiti od osvete iz Srbije.
Dragan Paravinja nagovijestio je i određena saznanja o ubojstvu beogradske novinarke Radislave Dade Vujasinović koja je 8. travnja 1994. pronađena mrtva u svom beogradskom stanu, te nekim ratnim zločinima što su ih počinile srpske paravojne postrojbe u Vukovaru 1991. godine, piše Jutarnji list.
Njegovo traženje političkog azila samo je nastavak prijašnjih izjava o političkoj ugroženosti, od kojih su neke graničile s paranojom.
Dok je hrvatskim istražiteljima pokušao prodati teoriju o 'osveti Miloševićeva režima', bosanskima je pokušao podvaliti priču o političkom progonu u Hrvatskoj zbog sudjelovanja u okupaciji Vukovara.
Azil tražio i u Sloveniji
Premda je osumnjičen za ubojstvo Antonije Bilić, Paravinja se ponaša kao da je žrtva urote i odbija bilo kakvu povezanost s tim zločinom.
Sličnom se taktikom od optužbi za silovanje 2007. branio i u Sloveniji, gdje je uhićen temeljem srbijanske tjeralice.
Odmah nakon uhićenja zatražio je politički azil, nastojeći dokazati da je proces u Srbiji politički montiran te da je žrtva silovanja svojevoljno pristala na seksualne odnose.
Slovenska komisija za azil odbila je njegov zahtjev, a Hrvatska ga nije ni razmatrala jer Paravinja ne ispunjava zakonske uvjete za podnošenje zahtjeva za azil.
Vezani članci:
arti-201107230264006 arti-201108110656006 arti-201107220712006