Domaća javnost danas bruji o bijegu u međuvremenu pronađenog i ponovno uhićenog pritvorenika Ivana Đorđevića (31) koji je u nedjelju pobjegao svojim čuivarima, pravosudnim policajcima, u Kliničkoj bolnici Sestara milosrdnica. Tamo su ga doveli iz zatvora u Remetincu jer je rekao da mu je pozlilo nakon što je progutao bateriju. Iskoristio je trenutak nepažnje svojih čuvara pa iz bolničkog zahoda ušao u spremište, a otamo kroz prozor pobjegao u, ispostavilo se, privremenu slobodu.
Reporterka RTL-a dan poslije događaja bila je na licu mjesta, u bolničkom zahodu Hitnog prijma bolnice u Vinogradskoj, odakle je Đorđević pobjegao čuvarima. U zahodu je rekonstruirala njegov bijeg.
Trebale su mu dvije minute da se domogne slobode
Zatvorenik je ušao u toalet i započeo akciju bijega. Dvojica pravosudnih policajaca bila su ispred, a zatvorenik bez nadzora i bez lisica, iako ih je trebao imati. U zahod je zatvorenik nekoliko puta ulazio i izlazio te provjeravao teren. Tamo nema prozora, ali ima oko dva metra visok zid koji je bez problema preskočio iskoristivši nepažnju pravosudnih policajaca. Ubrzo se našao u spremištu u kojem se nalazi prozor kroz koji je iskočio i pobjegao. Budući da se zahod nalazi u prizemlju, Đorđeviću su trebale tek minuta, dvije da se domogne slobode. Kad su pravosudni policajci shvatili što se događa i krenuli ga dozivati, bilo je prekasno.
"Bijeg se dogodio zbog propusta u sigurnosti. Naime, mi smo pokrenuli stegovni postupak zbog teške povrede službe dužnosti protiv dvojice policajaca koji su bili na osiguranju jer nisu primijenili sve potrebno za osiguranje, odnosno nije bio pod stalnim nadzorom i mjerama vezanja dok je koristio WC", objasnila je Jana Špero, pomoćnica ministra pravosuđa.
Đorđević je srpski državljanin nepravomoćno osuđen u Hrvatskoj na četiri godine zatvora zbog krijumčarenja ljudi.
'Jesu li s njim možda trebala biti trojica policajaca?'
Što se tiče samog bijega, predsjednik Sindikata pravosudnih policajaca Armin Tatarević kaže kako će biti provjereno je li ispoštioana sva procedura tijekom sprovođenja Đorđevića u bolnicu
"Treba vidjeti jesu li s njim možda trebala biti trojica policajaca, jesu li policajci upoznati o kome se radi, da je to strani državljanin i s obzirom na to da iz iskustva znamo da se sigurno planirao njegov bijeg", kazao je Tatarević za RTL Direkt.
Inače, lani su iz hrvatskih zatvora pobjegla sedmorica zatvorenika, a godinu dana ranije samo jedan, dok su petorica to bezuspješno pokušala. Godine 2017. pobjegla su dvojica, a šestorica su pokušala. Godine 2016. dvojica robijaša su pobjegla, a šestorica bezuspješno pokušala.
Bilo je i spektakularnih bjegova iz hrvatskih zatvora
"Bilo je slučajeva kada ih vežete i dovedete van, a on skine lisice. Ima majstora koji to znaju. Nekad smo koristili toaletni lanac da ga imate na konopcu kada ide na toalet", kaže Miroslav Mihoci, bivši ravnatelj Uprave za zatvorski sustav.
Bilo je i spektakularnih bjegova iz hrvatskih zatvora. Srpski razbojnik Bojan Dragičević uspio je pobjeći iz najstrože čuvanog Odjela Kaznionice u Lepoglavi, ali je istoga dana pronađen i vraćen, a zatim premješten u zatvor u Puli odakle je nakon četiri mjeseca ponovno pobjegao preskočivši zid. Na koncu je uhićen u Srbiji.
Hrvatska pamti i Damira Šišakovića, kojeg su mediji prozvali "sisačkim Hulkom" koji je iz zatvora pobjegao savivši rešetke i skočivši s visine od sedam metara. No, uhvaćen je za dva dana.