U središnjici SDP-a na zagrebačkom Iblerovom trgu od podneva je otvorena Knjiga žalosti za člana stranke i europarlamentarca Predraga Freda Matića koji je u petak preminuo u 63. godini od posljedica bolesti.
Predsjednik SDP-a Peđa Grbin istaknuo je da političke razlike padaju u drugi plan, kada je riječ o čovjeku kao što je bio Fred Matić.
"Koliki je Fred bio čovjek i ljudina, vidi se po riječima koje su brojni građani i građanke uputili kada su čuli ovu tužnu vijest. Svima njima ću se zahvaliti jer su pokazali da, kada je netko toliki čovjek, onda i neke političke razlike koje su postojale padaju u drugi plan", rekao je Grbin u izjavi medijima
Knjiga žalosti bit će otvorena u središnjici stranke na Iblerovom trgu, u subotu i nedjelju između 11 i 16 sati te u ponedjeljak od 9 sati. O mjestu i terminu pogreba odlučit će članovi obitelji, kazao je predsjednik stranke.
"Fred je svojim djelovanjem, ne samo kroz stranku i politiku, nego i onim ljudskim svakodnevnim, zadužio sve nas i na tome mu ogromno hvala", poručio je Grbin.
Sućut prijateljima i obitelji Freda Matića izrazio je i bivši ministar obrane Ante Kotromanović.
"Šteta što je Hrvatska izgubila jednu jaku, karakternu i poštenu osobu. Takvih ljudi nije bilo baš previše u Hrvatskoj. Teško mi je kada na ovakav način gubimo dobre ljude koji su davali sve i u ratu i u miru za hrvatsku državu", rekao je.
Vršitelj dužnosti predsjednika zagrebačke organizacije SDP-a Branko Kolarić kazao je da će Freda Matića najviše pamtiti po tome što je, unatoč svemu što je prošao u životu, ostao "topao, empatičan i nježan čovjek".
"Također, borio se za prava žena, svake prve subote u mjesecu bio je s nama na Trgu bana Jelačića, na našem okupljanju 'Zagreb - sigurno mjesto za žene'. Kada ode ovakav čovjek, onda se podsjetimo koliko smo krhki i koliko je važno da, dok smo tu, budemo dobri jedni prema drugima", rekao je Kolarić.
Prije desetak dana Matić je završio u bolnici zbog komplikacija vezanih uz žuč, a stranački kolege potvrdili su da mu je stanje ozbiljno.
Predrag Fred Matić rođen je 2. lipnja 1962. u Požegi. Hrvatski je branitelj, političar i bivši ministar branitelja u 12. vladi Republike Hrvatske. Svojedobno je bio i zastupnik u Hrvatskom saboru i aktualni zastupnik SDP-a u Europskom parlamentu. Iz stranke su se od njega oprostili dirljivim riječima, istaknuvši da je bio istinski domoljub, borac za prava žena, britak na jeziku, iskren i hrabar.
'Istinski domoljub, borac za prava žena i beskrajno duhovit'
"Srce ovog istinskog domoljuba, borca za prava žena kucalo je za poštenu i pravednu Hrvatsku", priopćili su iz SDP-a. Ističu da je Matić uvijek bio britak na jeziku, iskren, hrabar, direktan, pošten i beskrajno duhovit. "Njegov doprinos društvu dijaloga, razumijevanja i tolerancije nemjerljiv je"; poručili su.
Od njega se opraštaju brojni suradnici, među kojima i predsjednik Republike Zoran Milanović u čijoj je vladi bio ministar. Milanović je kazao da je Matić bio hrabar i dobar čovjek, "nepatvoren" i da kod njega nije bilo ništa lažno. "Pamtit ću ga kao, ne znam je l' se to na hrvatskom tako kaže, kao prijateljičinu, ali prava riječ je drugarčinu", poručio je predsjednik.
Matićev životni put obilježen je njegovom predanošću obrani domovine i služenju svojim sugrađanima. Za svoje doprinose Hrvatskoj, nagrađen je brojnim nagradama i priznanjima.
Matić je proveo rane godine života u Borovom Naselju, gdje je završio osnovnu i srednju školu. 1986. godine diplomirao je na Pedagoškom fakultetu u Osijeku, stekavši diplomu u razrednoj nastavi. Radio je kao učitelj u osnovnoj školi u Vukovaru sve do 1990. godine kada je otvorio privatni posao.
Kada je počeo Domovinski rat, 1991. pridružio se braniteljima Vukovara na Trpinjskoj cesti. Nakon rata je zarobljen i zatočen u tri srpska logora gdje je bio mučen i zlostavljan.
Preživio srpske logore
Nakon oslobođenja iz zarobljeništva, Matić je nastavio služiti svojoj zemlji na različite načine. Bio je šef Ureda općih poslova u Kabinetu načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga od 1994. do 1998. godine. Od 2000. do 2004. godine služio je kao glasnogovornik tog istog Kabineta. Godine 2000. postao je savjetnik tadašnje ministrice obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, Jadranke Kosor.
Matić je nastavio držati istaknute pozicije u hrvatskoj vladi i služio kao vanjski član Odbora za branitelje u Hrvatskom saboru od 2008. do 2010. godine. Od 2010. bio je savjetnik predsjednika Hrvatske, Ive Josipovića, za pitanja branitelja. 2011. imenovan je ministrom branitelja u hrvatskoj vladi. Služio je na toj poziciji do 2016. godine, kada je podnio ostavku.
Od 2016. do 2019. bio je saborski zastupnik SDP-a u 8. i 9. sazivu Hrvatskog sabora. Član je Predsjedništva SDP-a Hrvatske od 2016. godine.
U Europski parlament prvi put je izabran 2019., gdje je bio član odbora za ribarstvo, kulturu i obrazovanje te zamjenski član odbora za prava žena i rodnu ravnopravnost.
Godine 2019. Matić je promijenio svoje ime i dodao ime Fred svom izvornom imenu kako bi povećao svoju vidljivost u Europskom parlamentu. Predsjednica Europskog parlamenta Roberta Metsola objavila je da je "s velikom tugom primila vijest" o njegovoj smrti, nazvavši ga prijateljem i kolegom.
"Svi koji su radili s njim znali su koliko se strastveno borio za Europu koja čini razliku i koliko je duboko vjerovao u politiku kao snagu za pozitivne promjene i koliko je njegov entuzijazam bio zarazan. Dio ovog Parlamenta zauvijek će biti njegov. Počivao u miru", napisala je Metsola na društvenoj mreži X.
Matić je autor knjige nazvane “Ništa lažno”, ratnog romana o obrani Vukovara i njegovom iskustvu u srbijanskom zatočeništvu.
POGLEDAJTE VIDEO: Dragovoljno se pridružio braniteljima i dočekao pad Vukovara. Odveli su ga u logor