MISLILI DA SU SIGURNI / Otkako je policija probila aplikacije koje je koristila mafija, podzemlje je u strahu

Najspornije je što ovdje nije riječ o klasičnom prisluškivanju, već su strane policije pribavile ogromnu količinu podataka u kojima je bila prepiska desetak tisuća građana pa se krenulo analizirati retroaktivno što se u tim prepiskama događa

7.11.2022.
21:00
VOYO logo

Slali su si snimke zločina. Oružje. Drogu. Dogovarali na koji će način izvršiti najteža kaznena djela, pa se slikali kraj žrtava. Mislili su da su sigurni, pa su o svemu pisali bez uljepšavanja. Potpuno iskreno i otvoreno.

"Ne samo što su razmjenjivali poruke, ne samo što su izdavali naloge, već su objavljivali fotografije koje ih direktno inkriminiraju, direktan dokaz da su izvršitelji krivičnih djela. Tako da su oni fotografirali sve živo. Odrubljivanje glava. Korištenje mašine za mljevenje mesa", rekao je Božidar Spasić, bivši pripadnik Službe državne bezbednosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve su to radili preko posebne aplikacije koja se nije mogla instalirati na bilo koji telefon. Cijena licence varirala je od 600 do 2 tisuće eura. Ulazilo se pomoću lozinke. A kriminalne grupe smatrale su da je riječ o maksimalnoj privatnosti i sigurnosti sve dok sam FBI nije priznao da je stvorio tu aplikaciju da bi otkrio poteze krim grupa. Nakon što je policija sve hakirala, podzemlje se potpuno uznemirilo. Kako se došlo do poruka, sporno je i odvjetnicima.

"Dakle nije se istraživala pojedina osoba za konkretno kazneno djelo nego je pribavljena jedna ogromna količina podataka koji su onda bili podvrgnuti analizi. To vam je isto kao da hrvatske vlasti u ovom trenutku od operatera u Hrvatskoj pribave sve SMS prepiske hrvatskih građana i retroaktivno krenu analizirati da li je netko od njih napravio neko kazneno ili prekršajno djelo", kaže odvjetnik Ljubo Pavasović Visković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hoće li to na sudu biti zakonit dokaz ili ne, koplja se oko toga već lome u Beogradu gdje se sudi grupi Veljka Belivuka. U Hrvatskoj se trenutačno vodi nekoliko istraga u kojima su ključne bile takve aplikacije koje hrvatska policija nije mogla probiti.

"Ove aplikacije koja su se našle u telefonu beogradskog klana ili klana Belivuka otvorila je francuska policija jer je ona došla do određenih softvera kojima može otvoriti taj telefon tu je zatražena pomoć EUROPOL-a koja se pokazala djelotvornom", kaže Božidar Spasić, bivši pripadnik Službe državne bezbednosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najspornije je što ovdje nije riječ o klasičnom prisluškivanju, već su strane policije pribavile ogromnu količinu podataka u kojima je bila prepiska desetak tisuća građana pa se krenulo analizirati retroaktivno što se u tim prepiskama događa.

"Nekadašnji direktor CIA-e je pao zato što je koristio Gmail da bi slao određene povjerljive podatke jer je tada imao dojam da nitko tamo neće nešto gledati. Kriminalci, kriminalne skupine oni koji su zlonamjerni su uvijek korak ispred i tu je uvijek ona igra mačke i miša", kaže Alen Delić iz Hrvatske udruge menadžera sigurnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok počinju prave pravne bitke - hoće li razgovori putem Skya biti zakoniti na sudu, neki novi kriminalci sigurno već imaju spremnu neku novu aplikaciju i šifrirane poruke kojima dogovaraju nove akcije.

Skriveno u raju
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo