I dok tužiteljstvo vjeruje da je odgovoran za izvlačenje gotovo 11,2 milijuna kuna štete iz zagrebačkog proračuna tijekom gradnje nadstrešnica na autobusnim i tramvajskim stajalištima, njegov odvjetnik Željko Olujić tvrdi da je Jelavić samo kolateralna žrtva, te da je nedužan.
'Postupak je bio iniciran da se optuži gradonačelnika Bandića, a kada se u tome nije uspjelo bez ikakvih dokaza krenulo se u progon Davora Jelavića, kao prvog nižerangiranog gradskog službenika', rekao je Jelavićev odvjetnik Olujić.
Što piše u USKOK-ovoj optužnici?
Sporne nadstrešnice gradile su se tijekom 2009. godine kada je Jelavić bio pročelnik za prostorno uređenje i izgradnju grada, no afera se službeno počela rasplitati tek 2015. godine kada je USKOK podigao optužnicu.
Danas su pak Jelavić i ostali optuženi za ovu milijunsku štetu učinjenu gradu – Vesna Lubin, pomoćnica za građenje i održavanje komunalne infrastrukture, Petko Gavrilović, direktor tvrtke “Gamont”, Mladen Siketić, nadzorni inženjer, i Antun Fabek, bivši direktor “Gredelja” – porekli krivnju.
Davor Jelavić
USKOK pak tvrdi da su Jelavić, Vesna Lubin i Siketić dopustili Gavriloviću da fakturira tzv. izvantroškovničke radove kojih nije ni bilo, odnosno dio njih grad nije trebao ni platiti. Ugovorom što ga je “Gamont” imao s gradom bila je dogovorena gradnja 600 nadstrešnica, te svi potrebni radovi od pripremnih, čišćenja gradilišta, te nabave i postavljanja prometnih znakova. No, Gavriloviću su ipak sve fakture plaćene.
Davor Jelavić odobrio plaćanje računa
Kako bi se to i formalno provelo Jelavić i Vesna Lubin dali su svoju suglasnost, dok je Gavrilović ispostavio privremenu situaciju i okončanu situaciju u kojima je te radove obračunao kao izvantroškovničke. Siketić i Vesna Lubin svu dokumentaciju su ovjerili, dok je Jelavić na kraju odobrio plaćanje, te omogućio Gavriloviću da nezakonito zaradi 5.187.000 kuna
Još šest milijuna kuna izvučeno je iz gradskih financija nakon što su Jelavić i Vesna Lubin, tekođer u 2009. godini, dali posao izrade i montaže nadstrešnica TŽV-u Gredelj. Učinjeno je to bez obzira na druge ponuditelje, jer je, kako stoji u optužici, Jelavić bio član nadzornog odbora te tvrtke. Zanemarivši Zakon o javnoj nabavi, kako bi pogodovali Gredelju, Jelavić i njegova pomoćnica onemogućili su druge tvrtke da daju ponude za izradu nadstrešnica, a Zagreb je time ostao bez mogućnosti odabira najboljeg ponuditelja.
U to je vrijeme na čelu Gredelja bio Antun Fabek, koji je u dogovoru s Jelavićem svojoj tvrtki omogućio nezakonitu zaradu od 1,54 milijuna kuna.