životno je ugrožena / Očevidac ispričao kako je izgledalo spašavanje Britanke koju je pogodio grom: 'Svi su se sklanjali, hitna je brzo došla'

Britanka koju je jučer poslijepodne na splitskoj plaži Kašjuni pogodio grom i dalje je životno ugrožena

21.8.2022.
19:35
VOYO logo

Jučerašnje nevrijeme u Splitu, iako je trajalo kratko, pamtit će se dugo. Osim materijalne štete, za sobom je ostavilo i ljudske žrtve. Zahvaljujući brzoj reakciji prisutnih, a onda i Hitne pomoći, Britanka koju je pogodio grom, iako se još uvijek u bolnici bore za njen život, preživjela je udar.

"Kad sam došao, spustio sam se, bila su odmah dva kola Hitne pomoći, došli su vatrogasci i policija. Nije se moglo prolazit. Svi su ovako okupirali, znači nije bilo dozvoljeno prolazit. Hitna pomoć je došla u rekordnom roku. Vidio sam, ja kad sam prolazio ovamo oni su prošli, svi su se sklonili s ceste, nisam nikad vidio da su brže došli", rekao je očevidac, Marko iz Imotskog.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Liječnici kažu, to je bilo presudno. U najvećem broju slučajeva nažalost unesrećeni ne stignu živi do bolnice.

Image
Čudom preživjela /

Britanka koju je na splitskoj plaži udario grom u kritičnom stanju: 'Ima promjene na više organa'

Image
Čudom preživjela /

Britanka koju je na splitskoj plaži udario grom u kritičnom stanju: 'Ima promjene na više organa'

"Nažalost ona je i dalje životno ugrožena. Osim evidentnih promjena na koži, a to su opekline koje očekujemo kod udara groma, postoje i promjene na više organa koje su posljedice samog udara groma isti tako i posljedica srčanog zastoja", kazala je Mileva Frankić, dežurna intenzvisitica u jedinici intenzivnog liječenja KBC-a Split.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po ozljedama na koži, liječnici pretpostavljaju da je došlo do direktnog udara groma u ženu, no ne u moru kako se jučer nagađalo.

"Utvrđeno je očevidom kako je udar munje bio na kopnu, na mjestu između plaže i ceste koja vodi do plaže, na mjestu na kojem se nažalost u tom trenutku nalazila unesrećena 40-godišnjakinja", izvijestila je Antonela Lolić, glasnogovornica PU splitsko-dalmatinske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Krošnja ovog stoljetnog bora čini se kao idealno sklonište od kiše, no kada su munje i gromovi u pitanju ovakve lokacije treba izbjegavati. A to su nas učili, kažu Splićani, još od malih nogu.

"Još smo u školi učili da baš drva nisu dobri za sklonit se, ali čovjek u tim trenucima baš previše ne razmišlja", kaže Splićanin Dinko.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Pa vidi koliko stabala ima, pa baš nije to čudno. Nije se doduše nikad dogodilo, da ja to znam, inače čim počne sijevati i pokazat grmljavinu onda se ide doma", rekla je Višnja iz Splita.

"U auto i idem kući, što je sasvim logično i normalno, bar ja to smatram. A skrivati se ispod ovakvim stabala? Ne dolazi u obzir", smatra Vesna iz Imotskog.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zaklon ispod krošnje stabla za Britanku je bio koban, a veliki broj kupača koji su se tu zatekli, spasonosan. O krajnjim posljedicama i ishodu još uvijek je prerano govoriti.

Brak na prvu UK
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo