GNJUSAN ZLOČIN /

Novi slučaj namjernog trovanja životinja: 'Izuzetno je opasno za ljude, posebno djecu'

Image
Foto: BIOM

Trovanje je jedan od najčešćih i najopasnijih načina istrebljivanja predatora diljem svijeta

22.1.2020.
14:37
BIOM
VOYO logo

Iako je korištenje otrova s ciljem usmrćivanja predatora stoke zabranjeno u svim zemljama Europe još od 1980-ih, u Hrvatskoj je zabilježen novi slučaj namjernog trovanja divljih životinja, izvijestila je udruga BIOM.

Na području Mazina u Lici lokalni lovci su prošle subote pronašli lešine vuka i lisice, a u blizini i dva mrtva teleta, za koja je utvrđeno da su postavljeni kao otrovni mamci. Na poziv lokalnog lovačkog društva na teren su izašli zaposlenici Bioma, obavještena je inspekcija zaštite prirode Državnog inspektorata, policija i članovi Interventnog tima za vuka i risa pri Ministarstvu zaštite okoliša i energetike.

''Zatečeni prizor bio je karakterističan za namjerna trovanja divljih životinja. Dvije lešine teleta ostavljene su kao mamac, s neobičnim ubodnim ranama, a za koje se pretpostavlja da su poslužile za umetanje otrova. Teladi su odrezane uši što je očito učinjeno kako bi se uklonila oznaka koja otkriva identitet vlasnika stoke. U njihovoj neposrednoj blizini pronađeni su uginuli vuk i lisica, za koje je zbog proljeva i povraćanja jasno kako su uginuli od trovanja u teškim mukama'', navodi se u mučnom opisu trovanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz lešine je prenoćilo i dvoje zaposlenika BIOM-a kako bi se spriječilo druge životinje da nađu otrovane mamce te da počinitelji ovog zločina ne bi uklanjali dokaze. 

BIOM podsjeća da je trovanje zabranjeno u svim zemljama Europe još od 1980-ih, zbog dobrobiti samih životinja i prirode te zbog sigurnosti ljudi, posebice djece: ''Nažalost, u Hrvatskoj se i dalje koristi kao naizgled ''brzo i jeftino rješenje'' problema koje vlasnici stoke imaju s divljim zvijerima (najčešće s vukovima i čagljevima), psima lutalicama ili divljim svinjama. Zbog loše provedbe i primjene zakona te jednostavne nabavke otrova, ova opasna praksa nastavlja se provoditi''.

"Trovanje kao način istrebljivanja predatora je praksa koju bi trebalo u potpunosti iskorijeniti“, istaknuo je Ivan Budinski, dipl. ing. šum., zaposlenik udruge Biom, koji je izašao na teren i pričekao dolazak policije.

''Najčešći način trovanja životinja u Hrvatskoj je ilegalno postavljanje zatrovanih mamaca. Prilikom ovakvih pokušaja trovanja redovito stradavaju druge divlje i domaće životinje, a u najgorim slučajevima i ljudi. U neposrednoj blizini mjesta trovanja se zadržavaju i dva sura orla, strogo zaštićena vrsta jer ih je u Hrvatskoj samo 25 do 30 parova te se nadamo kako ih je brza reakcija spasila od smrti u slučaju hranjenja lešinama teladi'', kazao je Budinski.

Iz BIOM-a podsjećaju i da su upravo tako u Hrvatskoj izumrle dvije vrste supova – starješina i crkavica. ''Supovi su efikasno uklanjali lešine iz prirode i time nas štitili od antraksa i drugih zaraznih bolesti. Godine namjernog trovanja vukova, medvjeda, čagljeva i pasa rezultirale su time da su sup starješina i crkavica izumrli u Hrvatskoj, a ostao je samo bjeloglavi sup na prostoru Cresa i Kvarnera'', upozorio je Budinski.

Image
Foto: Nel Pavletic/PIXSELL

Bjeloglavi sup (Nel Pavletic/PIXSELL)

Prema dosadašnjima saznanjima, najčešće korišteni otrovi u Hrvatskoj su karbofuran i metomil. Potrebno je napomenuti da čak i najmanja količina karbofurana može usmrtiti ljude koji dođu u kontakt s njim te je odavno zabranjen u EU. Upravo se pri trovanjima divljih životinja dolazi do spoznaja o još prisutnom krijumčarenju zabranjenih otrova preko državne granice.

Stočarima se u slučaju stradavanja stoke od strane divljih životinja isplaćuje odšteta u iznosu od primjerice 600 kuna za ovcu, 1500 kuna za malo tele ili 5000 kuna za kravu. Osim toga, napominju iz BIOM-a, za korištenje i održavanje krških pašnjaka se poljoprivrednik potiče s čak 3000 kuna po hektaru godišnje u sklopu okolišnih mjera što itekako treba imati na umu kada se priča o negativnoj računici koju, zbog šteta od predatora, trpe poljoprivrednici koji stoku napasaju na takvim područjima.

''Kako bi se štete nastale trovanjem smanjila na minimum potrebno je da su prije svega stočari i lovci, ali i cjelokupna javnost, informirani  o tome što učiniti u slučaju štete učinjene od strane zvijeri, ali i da su educirani i senzibilizirani o vrijednostima hrvatske faune te zašto je važno sačuvati životinje poput vuka, risa, lisice i ostalih divljih životinja. Potrebno je sustavno raditi na edukaciji i informiranju što učiniti u slučaju kad se u prirodi pronađe ili posumnja da je pronađen otrovani leš životinje“, dodao je Budinski, koji se u BIOM-u, između ostalog, bavi i problematikom zločina protiv prirode.  

''Zbog mogućeg daljnjeg trovanje životinja ili ljudi te kako bi se spriječilo sakrivanje dokaza potrebno je što prije nazvati jedinstveni broj za hitne službe – 112. Za razliku od slučajeva trovanja kućnih ljubimaca, slučajevi trovanja divljih životinja još uvijek se u Hrvatskoj ne obrađuju na zadovoljavajući način, stoga bismo bili zahvalni kad bi se obavijestila i udruga Biom, koja će se potruditi da svaki slučaj trovanja divljih životinja dobije primjerenu pažnju nadležnih institucija“, pojasnio je Budinski.

''Zahvaljujemo lovcima, koji su prepoznali ozbiljnost situacije i odmah reagirali. Bez njih bi ovaj slučaj ostao neotkriven i potencijalno poguban za još živih bića. Ostavljanje zatrovanih lešina u prirodi ugrožava čitav niz životinjskih vrsta, kako divljih, tako i domaćih, ali i ljude, koji se mogu otrovati već samo manipuliranjem lešinama pri na primjer zakapanju“, zaključio je Budinski.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo