Mladineo je u pritvoru bio od studenog 2010. do prošlog tjedna, kada mu je pritvor ukinut i zamijenjen blažom mjerom, odnosno zabranom kontaktiranja sa svjedocima. USKOK ga je sumnjičio za zloporabe položaja i ovlasti u poslovanju s Fimi medijom, a istraga je od prvog uhićenja bila proširivana nekoliko puta.
Osim Vinka Mladinea, prema neslužbenim informacijama, uhićeni su još Barbara Bešenić, Miho Zrnić Marinović i Dragan Mioč. Sve se njih sumnjiči da su se udružili u skupinu koja je fiktivno kroz papire prikazivala otkup PET-ambalaže, a zapravo je izvlačila novac iz Fonda za zaštitu okoliša. Procjenjuje se da je taj fond oštećen za stotinjak milijuna kuna.
Barbara Bešenić već je javnosti poznata po aferama. Riječ je o članici HDZ-a i nekadašnjoj saborskoj zastupnici koja je bila osuđivana zbog kriminala i u bivšoj državi. U nedavnu aferu ušla je kao vlasnica BBS-a, tvornice za reciklažu ambalažnog otpada u Podrutama kraj Novog Marofa. Poslovanje BBS-a vrlo je sumnjivo, a svojedobno je Fond za zaštitu okoliša tvrdio da im je sa zateznim kamatama BBS dužan 5,3 milijuna kuna naknade za isporučenu PET-ambalažu. Unatoč tome, toj tvrtki nije oduzeta koncesija za oporabu, odnosno reciklažu.
Miho Zrnić Marinović vlasnik je tvrtke "Odlagalište sirovina" iz Zadra. On je također već bio uhićen, a pod istragom USKOK-a i ranije je bio zbog više poslova koje je njegova tvrtka sklapala s Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Dragan Mioč vlasnik je tvrtke "Retabl" iz Metkovića, koja se bavi otkupom plastične ambalaže. "Retabl" je bio ranije prijavljivan da otkupljuje "švercane" boce iz inozemstva i sudjeluje u ilegalnom provozu boca iz Hercegovine, kršeći zakon o nadzoru državne granice. No, te se sumnje nisu potvrdile, ali se pokazalo da tvrtka sudjeluje u fiktivnom otkupu ambalaže.
Vezani članci:
arti-201012030127006 arti-201011220257006