MAMIĆ OSTAJE U BOSNI? /

Posrnuli šef hrvatskog nogometa uspio je pobjeći, ali ako se dogodi jedna stvar BiH mu više neće biti sigurno utočište

Image
Foto: Pixsell/Net.hr

Nakon što je jučer objavljena presuda zbog izvlačenja 115 milijuna kuna iz Dinama donosimo iduće korake i moguće scenarije u nastavku procesa

7.6.2018.
7:10
Pixsell/Net.hr
VOYO logo

U narednih sljedećih mjeseci sudsko vijeće Županijskog suda u Osijeku napisat će presudu Zdravku Mamiću i ostalima, te detaljno obrazložiti razloge zbog kojih je bivšeg šefa Dinama osudilo na šest i pol godina zatvora.

Image
VILE, JAHTE, LUKSUZNI AUTI...: /

Mamiću će biti oduzeta imovina vrijedna 52 milijuna kuna, ali to mu neće biti velik problem

Image
VILE, JAHTE, LUKSUZNI AUTI...: /

Mamiću će biti oduzeta imovina vrijedna 52 milijuna kuna, ali to mu neće biti velik problem

Evo kada bi Mamić mogao dobiti presudu

Svaki iskaz svjedoka, sva vještačenja, svi argumenti obrane i dokumentacija moraju biti analizirani u sudskoj presudi. Zakon o kaznenom postupku propisuje da presuda mora biti napisana u roku 45 dana, no svaki sudac uz suglasnost predsjednika suda pisanje presude iz opravdanih razloga može produljiti. Nije isključeno da će, zbog složenosti ovog postupka u kojem je ispitano više od 90 svjedoka i pregledane stotine dokumenata, sudac Darko Krušlin tražiti i dobiti dodatni rok.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na tako napisanu presudu i USKOK i Mamićeva obrana, kao i odvjetnici ostalih okrivljenika imat će rok od 15 dana da ulože žalbu. Ako je suditi po najavama nakon objave presude svi će se na nju žaliti. USKOK će se žaliti s obzirom na to da nije zadovoljan visinama kazni koje su dobili Mamić i ostali, dok obrana ima cijeli niz zamjerki na presudu. Nezakonitom su je nazvali i sam Zdravko Mamić, koji se oglasio iz Međugorja, kamo se sklonio samo dan uoči sudske odluke, kao i odvjetnik Veljko Miljević.

Mamić se obrušio na sudsko vijeće, ali i na USKOK, još na tragu onoga što je govorio prije dva dana na konferenciji za medije, gdje je pokušao sugerirati da je presuda protiv njega donijeta pod pritiskom. Odvjetnik Miljević ponovio je pak tezu o nezakonitom statusu tužitelja koji ne bi smjeli zastupati ovu USKOK-ovu optužnicu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što nakon žalbi na presudu osječkog suda?

O žalbama će odlučivati Vrhovni sud Republike Hrvatske, i ako odluči potvrditi presudu, izvjesno je da bi postupak u iduće dvije do tri godine mogao biti i okončan.

Svo to vrijeme Mamić neće smjeti napustiti Bosnu i Hercegovinu kamo je pobjegao pred kaznom iz Osijeka. Kako je u međuvremenu dobio bosanskohercegovačko državljanstvo, a BiH ne izručuje svoje državljane izbor mu je bio jednostavan. Zato je i tjeralica, čije se raspisivanje za Mamićem očekuje uskoro, gotovo uzaludna ako bivši šef Dinama ne odluči napustiti svoju "drugu domovinu". Čim izađe iz BiH suočit će se s međunarodnom potragom, te više neće biti zapreke za njegovim izručenjem. Osim ako si ne pribavi državljanstvo još neke zemlje.

I sada dolazimo do ključnog trenutka

Zanimljivo je da Hrvatska s BiH ima i poseban Ugovor o izručenju koji je 2012. godine potpisan upravo kako bi se spriječile ovakve situacije, odnosno da okrivljenici s dvostrukim državljanstvom pred zakonom potraže spas u drugoj državi. Međutim, ni po tom Ugovoru BiH ne može uhititi ni izručiti Zdravka Mamića Hrvatskoj, jer on vrijedi samo za slučajeve organiziranog kriminala, odnosno zločinačko udruživanje, korupciju i pranje novca.

Novi moment mogao bi se dogoditi ako protiv Mamića i suokrivljenih bude potvrđena druga optužnica, ona kojom im se na teret stavlja izvlačenje još 144 milijuna kuna iz Dinama. Naime, tom optužnicom Mamiću je na teret stavljeno udruživanje u zločinačku organizaciju. Budući da će i tada biti nedostupan hrvatskom sudstvu, nije isključeno da mu se odredi istražni zatvor zbog bijega. Kako bi tada bili ispunjeni uvjeti iz Ugovora o izručenju s BiH - odnosno Mamić bi bio osoba s tjeralice optužena za organizirani kriminal - njegovo skrivanje u susjedstvu moglo bi doći u pitanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dva rješenja o istražnom zatvoru?

U hrvatskoj sudskoj praksi uvriježeno je da protiv jednog okrivljenika ne mogu na snazi biti dva rješenja o istražnom zatvoru, no iskusni pravni stručnjaci i suci uvjeravaju nas kako bi se to u Mamićevom slučaju moglo opravdati. Jedno rješenje o istražnom zatvoru protiv njega tada bi bilo na snazi po sili zakona, jer je osuđen na više od pet godina, ali bi se ono počelo primjenjivati tek kada bi bio uhićen i predan u zatvor. Drugo rješenje, pak, vrijedilo bi zato što u tom trenutku ne bi bio dostupan sudu na kojem bi trebao početi novi proces protiv njega.

U svakom slučaju Mamić izdržavanje kazne neće moći izbjeći ni u BiH. Ako osuđujuća presuda postane pravomoćna, Hrvatska prema Zakonu o međunarodnoj pravnoj pomoći u kaznenim stvarima, može od BiH tražiti da Mamić tamo tu kaznu i odsluži.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo