Na zagrebačkom Županijskom sudu u prošli utorak je okončano suđenje bivšoj SDP-ovoj županici Marini Lovrić Merzel i njezinim suoptuženicima za korupciju. Svi su nepravomoćno proglašeni krivima. Lovrić Merzel je proglašena krivom zbog primanja 100.000 eura mita od Žužića, a njezin nećak Dalibor Rožanković da je oprao tih 100.000 eura kupivši na svoje ime stan u Diklu. Lovrić Merzel je s Popecem proglašana kriva zbog kupnje zgrade Hitne pomoći.
Marina Lovrić Merzel nepravomoćno je osuđena na jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od sedam godina, dok su njezini suoptuženici nepravomoćno osuđeni na bezuvjetne zatvorske kazne od godine do godine i pol dana. Budući da je izrečena kazna veća od pet godina, Marina Lovrić Merzel će odmah sa suda biti odvedena u Remetinec gdje će čekati odluku Visokog kaznenog suda o žalbama na presudu.
Koliko su dobili ostali?
Bivši predsjednik Nadzornog odbora Cesta Sisak Silvijo Kobeščak osuđen je na godinu dana zatvora. Na zatvorske kazne od godine i pol osuđeni su Bernard Popec koji je županiji iznad cijene prodao zgradu za Hitnu pomoć i nećak bivše županice Dalibor Rožanković, optužen da je kupnjom apartmana oprao novac koji je Lovrić Merzel primila kao mito.
Uskokovom optužnicom bili su obuhvaćeni poduzetnik Željko Žužić koji se nagodio s tužiteljstvom nakon što je 2016. priznao da je bivšoj županici dao sto tisuća eura mita pa je osuđen na uvjetnu kaznu od godinu dana s rokom kušnje od četiri godine te bivši čelnik Hrvatskih šuma Zvonko Rožić koji je nakon nagodbe s Uskokom osuđen na osam mjeseci zatvora uvjetno na dvije godine.
Sud smatra da je kriva i po trećoj točki optužnice, odnosno da je na štetu Sisačko-moslavačke županije osigurala kupnju zgrade od Bernarda Popeca po prenapuhanim cijenama. Kriva je i po četvrtoj točki optužnice, za neosnovano plaćanje savjetnika, tj. da je plaćala svoje savjetnike za posao koji su ionako trebali obaviti.
Proglašena je krivom i za točku koja je tereti i za plaćanje nepotrebnih poslova svojim poznanicima i rodbini. Proglašena krivom i za organiziranje privatnih domjenaka na štetu županije i zbog peglanja službenih kartica županije za privatne troškove, na koji način je ukupno potrošila 164.086 kuna. Peglala je službene kartice za privatne račune hrane i pića po restoranima te benzinskim postajama.
Kada presuda postane pravomoćna, Merzel ostaje bez bogatstva
Lovrić Merzel proglašena krivom i za angažiranje konobara za domjenke na štetu Hrvatskih šuma.
Kada presuda postane pravomoćna bivšoj županici će biti oduzeto više od 230 tisuća kuna nepripadajuće zarade, stan u Zadru kupljen novcem od mita te još 680.000 kuna i 10.000 eura. Svi nepravomoćno osuđeni moraju zajedno platiti 140.000 kuna sudskih troškova
Što je Uskok tvrdio?
U završnom govoru pred kraj maratonskog suđenja Uskok je zaključio kako je tijekom postupka dokazano da su optuženici odgovorni za niz zlouporaba i pogodovanja.
Obrana Marine Lovrić Merzel ustvrdila je, pak, da Uskok nije dokazao nedjela za koja tereti bivšu SDP-ovu sisačko-moslavačku županicu, zbog čega smatraju bi je sud trebao osloboditi svih optužbi. Obrane ostalih optuženika također smatraju da tužiteljstvo nije dokazalo njihovu krivnju te su zatražile oslobađajuću presudu.
Tko je sve obuhvaćen optužnicom?
Suđenje bivšoj županici počelo je potkraj lipnja 2018., a formalno je krenulo iz početka krajem rujna te godine pred sudskim vijećem kojim predsjeda sudac Vjeran Blažeković nakon što se iz postupka povukao sudac Ivan Turudić koji je ranije u više navrata odbijao prihvatiti nagodbu Uskoka s 'pokajnikom' Željkom Žužićem koji je još 2016. priznao da je bivšoj županici dao sto tisuća eura mita.
Uskokovom optužnicom su uz Lovrić Merzel i Žužića, obuhvaćeni predsjednik Nadzornog odbora Cesta Sisak Silvijo Kobešćak, Bernard Popec koji je županiji navodno iznad cijene prodao zgradu za Hitnu pomoć, nećak Marine Lovrić Merzel Dalibor Rožanković i bivši čelnik Hrvatskih šuma Zvonko Rožić, koji se poput Žužića također nagodio s tužiteljstvom.
Za što se Merzel tereti?
Bivšu županicu Uskok tereti da je od poduzetnika Željka Žužića 2011. uzela 100.000 eura mita kako bi mu osigurala poslovne udjele u tvrtki Ceste Sisak, koje je prethodno Županijska skupština odlučila prodati. Primanje mita pokušala je potom prikriti kupnjom i uređenjem stana u Zadru upisanog na njezina suoptuženog nećaka Dalibora Rožankovića.
Lovrić Merzel također je, po Uskokovim sumnjama, suprotno odluci županije da se Zavod za hitnu medicinu gradi na drugoj lokaciji poduzela sve kako bi osigurala da po znatno višoj cijeni kupi Popecovu nekretninu čime se njegova tvrtka nezakoito okoristila za oko 4 milijun kuna, dok je županija oštećena za 5,6 milijuna kuna.
Bivšu županicu Uskok tereti i zbog neosnovanog plaćanja savjetnika te da je s vijećnicima, prijateljima i rodbinom zaključivala fiktivne ugovore o djelu, ali i da je županija po njenom nalogu plaćala troškove jela i pića na raznim sastancima, privatnim ručkovima i proslavama rođendana te nabavljala hranu za privatne potrebe. Terete ju i da je od 2005. do 2013. službenim karticama potrošila 165.000 kuna za privatne troškove hrane, pića i goriva.