HOMOFOBI GA GODINAMA TUKU, A DRŽAVA NE ČINI NIŠTA: /

'Žao nam je, to što ste prepoznali napadača nije relevantan dokaz'

Image
25.4.2017.
7:29
VOYO logo

Zbog homofobnih napada kojima je bio izložen, a policija i ostala nadležna tijela ih nisu do kraja rasvijetlili, Ante Beus, 34-godišnji LGBT aktivist iz Splita i jedan od vođa tamošnje Povorke ponosa, podnio je protiv Hrvatske tužbu Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu.

Sud je tužbu uzeo u raspravu, te se uskoro očekuje odgovor hrvatske strane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Diskriminacija i ponižavanje?

Prema tužbi, što ju je u Beusovo ime podnijela odvjetnica Sanja Bezbradica Jelavić, Hrvatska aktivistu nije zaštitila nekoliko osnovnih ljudskih prava. Tako nije poštivana zabrana ponižavanja, zabrana zadiranja u privatni život, te zabrana diskriminacije.

Beus je, s obzirom na svoju ulogu u LGBT zajednici, u više navrata bio izložen homofobnim napadima. Sve je počelo u lipnju 2013., a uslijedili su novi napadi u veljači, ožujku i travnju 2014. godine. Sve ih je prijavio policiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U odgovoru što ga je dobio 20. listopada 2014. godine policija je navela kako nije u mogućnosti identificirati počinitelje prva dva napada.

Očevici opisali napadače

U međuvremenu, Beus i njegov prijatelj ponovno su napadnuti. Napadači su ih izvrijeđali zbog njihove seksualne orijentacije, te ih izudarali. Beus je zbog toga morao potražiti i liječničku pomoć. Ponovno je izvijestio i policiju. Obavljen je očevid, kao i razgovori s nekolicinom svjedoka. Jedan očevidac, koji je želio ostati anoniman, izjavio je kako je prepoznao tri osobe u blizini mjesta napada na Beusa.

Dva dana kasnije i sam Beus je identificirao svu trojicu, dok je njegov prijatelj prepoznao jednog od napadača.

Zbog toga se ponovno našao na meti. Upravo zbog toga što je prijavio jednog od počinitelja, sredinom lipnja 2015. godine ponovno su ga napali. Dvojica izgrednika tada su konačno završila na sudu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postupak na Prekršajnom sudu

Prekršajne prijave podnijete su protiv dvojice nasilnika, no na Prekršajnom sudu u Splitu odgovarali su samo zbog remećenja javnog reda i mira.

Ipak, Općinskom državnom odvjetništvu u Splitu protiv njih je podnijeta prijava zbog prijetnji povezanih sa zločinom iz mržnje. Treći počinitelj imao je alibi, pa protiv njega nije pokrenut nikakav postupak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I u kolovozu 2014. Beus je bio izložen novim prijetnjama, no policija ga je obavijestila da ne može ući u trag počiniteljima. Gotovo istodobno od splitskog tužiteljstva doznao je da je kaznena prijava protiv dvojice izgrednika odbačena. Naime, jednom od njih prijatelj je dao alibi, pa je zaključeno kako Beusovo prepoznavanje ne može biti prihvaćeno kao relevantan dokaz.

Blaga kazna jednom napadaču

Na Prekršajnom sudu u Splitu postupak je ipak nastavljen. Beus je na samo suđenje imao niz primjedbi, među ostalim i na ponašanje jednog od okrivljenika. Iako se požalio predsjedniku suda, ovaj mu je odgovorio kako nije u mogućnosti utjecati na to.

Presuda je donijeta 29. veljače 2016. godine. Jedan okrivljenik dobio je rad za opće dobro zbog kršenja Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira, dok je drugi oslobođen krivnje s obzirom na to da mu je prijatelj osigurao alibi. Presudu je Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske potvrdio iako je policija uložila žalbu na izrečenu kaznu.

Iako je podnio i tužbu Ustavnom sudu RH žaleći se da mu Ustavom zajamčena prava nisu bila dostatno zaštićena, tužba mu je odbačena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pitanja hrvatskim vlastima

Beus je o svemu obavijestio i pravobraniteljicu za ravnopravnost spolova. Ona je već utvrdila niz propusta u rasvjetljavanju homofobnih napada kojima je bio izložen, te 23. siječnja ove godine izdala više preporuka koje bi trebale biti implementirane kako bi se ubuduće kvalitetnije postupalo u ovakvim slučajevima.

'Jesu li nadležna tijela provela sve mjere potrebne za rasvjetljavanje homofobnog nasilja i to u skladu s odredbama Konvencije o zaštiti ljudskih prava', pitanje je što ga je sud u Strasbourgu uputio Hrvatskoj. O odgovorima će ovisiti i konačna presuda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo