Taj je broj teško usporediti s prošlom godinom, tijekom koje je zabilježeno samo osam slučajeva opijanja na javnom mjestu, jer su odluke o zabrani Čakovec i Prelog donijeli sredinom 2012. godine.
"Uglavnom se radi o mladim osobama koje smo zatekli u parkovima i drugim javnim lokacijama, a među njima je i veći broj maloljetnika", kaže Zdravko Kolarić iz PU međimurske. Kad zateknu maloljetnika s bocom pive, vina ili žestice, policajci o tome obavještavaju roditelje. U slučaju da ih ponovno ulove u opijanju, i maloljetnik i roditelji moraju se javiti na razgovor u Centar za socijalnu skrb ili Zavod za javno zdravstvo. Odbiju li razgovor i edukaciju o štetnosti alkohola, čeka ih prekršajna prijava i novčana kazna.
Grad Čakovec propisao je 500 kuna kazne za kršenje odluke o uređenju i održavanju naselja, u koju spada i pijenje alkohola na javnim mjestima. Pomoćnik pročelnika Upravnog odjela za komunalno gospodarstvo Čakovca Ivica Pongrac kaže da je nekoliko grupa mladih i roditelja već prošlo edukaciju.
"Nisu to samo Čakovčani. Često nailazimo na mlade iz Goričana, Štrigove, Pribislavca, Murskog Središća... Njima je 'in' izaći u Čakovec na piće, a kako nemaju novca za kafiće, okupljaju se u parkovima", napominje Pongrac.