U tužbi, povodom koje je vođen postupak na Općinskom građanskom sudu u Zagrebu, članovi obitelji tvrdili su da su žrtve raznih oblika fizičkih i psihičkih maltretiranja, dok vlasti Grada Pakraca i Lipika ne poduzimaju ništa da ih zaštite.
Država je dužna suzbiti diskriminaciju
"Ne možemo opstati na teritoriju Republike Hrvatske zbog konstantnog zlostavljanja i diskriminiranja u privatnom životu i na poslovnom planu, a država je dužna tu diskriminaciju suzbiti. HEP i njegovi šefovi dogovorili su se da nas tijekom obnove kuće 2002. godine na sve moguće načine diskriminiraju. Ugradili su nam skrivene video i audiouređaje, a tijekom radova srušili su nam brezu staru 45 godina koja je imala muzejsku vrijednost. I dok smo pisali tužbu iz HEP-a su nas gledali preko skrivenih video i audiouređaja. Oni prate svaki naš pokret, imaju uvid u našu dokumentaciju a nismo ni sigurni odlazi li naša pošta na pravu adresu", opisuje obitelj iz Pakraca tvrdeći kako im se time krše konvencijska prava zabrane mučenja, nečovječnog i ponižavajućeg postupanja. Krši im se, uvjeravaju, pravo na slobodu i sigurnost, kao i pravo na poštivanje privatnog i obiteljskog života.
Uklonite mikročipove iz naših tijela
"Svi naši sudski postupci su se odugovlačili, a osim toga krivotvoreni su nam zapisnici. Hrvatska pošta i njihovi djelatnici redovito nas diskriminiraju jer nam otvaraju poštu i na taj nas način sprječavaju da šaljemo dopise sudovima u Hrvatskoj i Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu. Zato želimo zaštitu", naveli su članovi pakračke obitelji zatraživši od suda da HEP-u, pošti i građevinaru zabrani da im krše pravo na jednako postupanje, da ih tajno snimaju, da ih uhode mikročipovima ugrađenima u njihova tijela, da im puštaju zvukove u kući i trepere svjetlima. Traže i da se iz njihovih tijela hitno uklone mikročipovi koji su im ubrzigani još 2002. godine ne bi li ih se onemogućilo u napredovanju.
Psihološki terorizam
"Tražimo da nas se odmah prestane snimati i prikazivati nas na internetskoj stranici što je možemo pratiti u našem domu. Nad nama se provodi psihološki terorizam tako što u svim prostorijama naše kuće pucketaju skriveni uređaji", naveli su u tužbi.
Šokirani predstavnici pošte i HEP-a sve te optužbe su negirali, a iznenađen je bio i građevinar koji je radio na obnovi kuće ove obitelji.
"S njima sam u dobrim odnosima i doista ne znam zašto me tuže", rekao je na sudu.
Odbačeni dokazi
Tijekom dokaznog postupka sud je analizirao sve prijave što ih je obitelj iz Pakraca uputila policiji i uredu predsjednika RH. Na kraju su priznali da im nisu HEP-ovci ugradili mikročipove već su to učinili liječnici. Sud je ocijenio kako nije potrebno vještačiti krov njihove kuće da se provjeri je li kvalitetno napravljen, a nije provedeno ni grafološko vještačenje poštanskih dostavnica.
Diskriminaciju jednostavno nisu uspjeli dokazati.