Nominalno gotovo "zaleđujemo" proračun i većina će rashodovnih stavki ostati na ovogodišnjoj razini, kazao je ministar, dodavši kako će sva socijalna prava biti poštivana te da navedene promjene u odnosu na predloženi proračun ne bi trebale nikoga ugroziti.
Najvažnije promjene u proračunu u odnosu na prvotni prijedlog su smanjenje tekućih rashoda za oko 2,5 milijardi kuna, povećanje prihoda za otprilike 1,27 milijardi kuna, ali i smanjenje prihoda od privatizacije s 12,5 na realnih 8,5 milijardi kuna, kazao je Crkvenac.
Uštede od 2,5 milijardi kuna postići će se na tekućim i kapitalnim rashodima, ali i na području socijalnih prava. Pritom bi se na socijalnim pravima uštedjelo oko 1,28 milijardi kuna, kazao je ministar, ustvrdivši da to ne znači ni ukidanje socijalnih prava, ni smanjivanje pojedinačnih plaća.
No, neki će državni službenici otići u mirovinu, neki nemaju potrebnu stručnu spremu, neki ne obavljaju dobro svoj posao, a trebat će smanjiti i prekovremeni rad, pojasnio je Crkvenac.
Osim toga, kao najvažnije intencije proračuna Crkvenac je istaknuo smanjenje državne potrošnje, poticanje izvoza i zapošljavanja te rasterećenje gospodarstva.
Na pitanje novinara da li se proračun mijenja zbog pritisaka MMF-a, Crkvenac je kazao kako nije bilo nikakvih pritisaka, nego da je smanjenje proračuna u interesu Hrvatske. U interesu nam je utvrditi što kvalitetniji proračun kojim bi se tekući rashodi pokrivali tekućim prihodima, a ne zaduživanjem i rasprodajom imovine.
Pritom je važno, istaknuo je, i smanjenje proračunskog deficita za oko četiri milijarde kuna, ili 2,5 postotnih bodova. Premda proračun još nije sasvim usuglašen, Crkvenac vjeruje da na zatvorenoj sjednici Vlade neće biti većih problema.
Vjeruje, također, da će Hrvatski sabor shvatiti napore Vlade u cilju rasterećenja gospodarstva, poticanja razvoja i zapošljavanja te smanjenja državne potrošnje. Vjerujem da će Sabor dobro prihvatiti proračun, zaključio je ministar Crkvenac.