Riječ je o procijanidinu, tvari iz skupine polifenola. Za te se spojeve zna da štite od koronarnih srčanih bolesti, a ima ih mnogo u voću i povrću.
Istraživači pod vodstvom dr. Dereka Schramma s kalifornijskog Sveučilišta Davis, davali su čokoladu skupini dobrovoljaca kako bi provjerili teoriju po kojoj procijanidini pridonose zdravlju kardiovaskularnog sustava, izvješćuje BBC.
Deset zdravih dobrovoljaca jelo je različite vrste čokolade, one koje sadrže visoku i one koje sadrže nisku razinu procijanidina. Istraživači su otkrili da je nakon dva sata koncentracija procijanidinova metabolita u plazmi bila 20 puta veća kod onih pacijenata koji su jeli čokoladu s visokom razinom procijanidina.
Kod tih je osoba zabilježeno i znatno smanjenje leukotriena, tvari koja potiče trombocite na povezivanje - što povećava opasnost od stvaranja ugrušaka.
Istraživači su iste rezultate dobili kad su stanice, uzete iz aorte, najveće krvne žile, izložili djelovanju procijanidina.
Autori tvrde da često uzimanje procijanidina može spriječiti srčane probleme.
Procijanidina ima u nekoliko uobičajenih prehrambenih proizvoda, a njegova razina u čokoladi može biti različita.
Nova će istraživanja pokazati je li i procijanidin iz drugih prehrambenih proizvoda jednako djelotvoran kao i onaj iz čokolade.
Istraživanje je objavljeno u časopisu "American Journal of Clinical Nutrition".