Chirac: Summit pomaže Hrvatskoj na putu ulaska u EU

Hrvatska nema razloga strahovati od novih balkanskih asocijacija i Zagrebački summit će joj pomoći da se brže uključi u EU, rekao je u Parizu francuski predsjednik Jacques Chirac

23.11.2000.
14:02
VOYO logo


O tome svjedoči i činjenica da EU pregovore o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju (SAA) u Zagrebu počinje s njom, a ne s cijelom regijom, dodao je Chirac u interviewu HTV-a emitiranom u srijedu navečer.

Na tvrdnju da je hrvatska javnost podijeljena oko Zagrebačkog summita i da jedni smatraju da će on Hrvatsku ponovno gurnuti u novu balkansku asocijaciju, dok drugi tvrde da će summit Hrvatskoj skratiti put prema europskim asocijacijama, francuski je predsjednik izjavio kako je "sasvim jasno da pravo imaju ovi drugi".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Ni u kojem slučaju nije riječ o ponovnoj uspostavi neke balkanske zajednice, već o uspostavi jedne Europe mira i demokracije, Europe koja se razvija i koja poštuje prava sviju - kazao je Chirac.

On je podsjetio kako je Europa dugo bila podijeljena, a novi razvoj i promjene omogućilo je rušenje berlinskog zida. Osnovni je cilj postići jedinstvenu Europu koja zagovara mir, demokraciju i napredak unatoč teškoćama uzrokovanim posebnostima između zemalja i različitim stupnjem njihova razvoja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europljani žele uspostaviti dobre veze sa svim zemljama koje žele provesti reforme i razvijati se, ukorijeniti demokraciju, promicati mir i pomirljivost sa svojim međunarodnim okružjem.

- Sve ovisi o svakoj pojedinoj zemlji - kazao je Chirac, iznijevši kao dokaz postojanje procesa postupnog jačanja veza između EU i svake od tih zemalja u obliku procesa o stabilizaciji i pridruživanju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Tako u Zagreb idemo kako bismo dovršili postupak i potpisali SAA s Makedonijom te otpočeli taj proces s Hrvatskom - rekao je Chirac, dodavši kako se individualni pristup ocrtava u činjenici da "EU potpisuje SAA ne sa cijelom regijom već samo s Hrvatskom koja tako stječe prednost".

Sporazum treba omogućiti svakoj od zemalja u regiji koje su krenule putem demokracije, mira, poštivanja ljudskih prava i pomirbe sa svojom okolinom da ojačaju svoje veze s EU i pretpostavlja da svaka zemlja, nakon što ispuni uvjete, može individualno pristupiti Europskoj uniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na upit da pojasni zašto koristi termin Balkan, koji u Hrvatskoj izaziva opću odbojnost, francuski je predsjednik rekao da o Balkanu govori kao o čisto geografskom pojmu, bez ikakvih zadnjih namjera.

- Taj termin je doista samo zemljopisni pojam i ne sadrži nikakve političke ili povijesne konotacije. To je jednak pojam kao i pojam Zapadna Europa - ustvrdio je Chirac.
Zagrebački summit za predsjednika Chiraca ima "povijesno značenje", jer omogućuje čvršće veze između EU i zemalja regije, za što obje strane moraju ispuniti određene obveze.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

EU mora učiniti napore prema vlastitom otvaranju, i to na gospodarskom trgovinskom i političkom planu. Te će mjere omogućiti izlazak iz "gospodarskog srednjeg vijeka" i razvoj gospodarstva, a time i bogatstvo i socijalni napredak. Jedna od prvih potvrda tome stići će već u Zagrebu, kad EU objavi namjeru da u idućih 5 godina zemljama u regiji odobri pomoć od gotovo pet milijardi eura.

Od svake zemlje očekuju se, također, veliki napori, jer najprije trebaju prihvatiti sve standarde demokracije. U Hrvatskoj je to već učinjeno, naglasio je Chirac, ali još nije posvuda u regiji na istoj razini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također će se od svake zemlje zahtijevati bolje razumijevanje svojih susjeda, kako bi se riješio cijeli niz problema čiji uzroci katkad sežu duboko u prošlost te pomirba kao nužnost postizanja trajne stabilnosti, mira, gospodarskog razvitka i sreće svih građana, dodao je francuski predsjednik.

Na pitanje trebaju li zemlje bivše Jugoslavije bezuvjetno surađivati s Međunarodnim kaznenim sudom u Haagu, kao što to čini Hrvatska ili trebaju slijediti primjer Vojislava Koštunice, koji Haaškom sudu pripisuje prije svega političko značenje i inzistira na tome da se ratnim zločincima sudi u njihovim zemljama, izrazio je uvjerenje da je nužno imati međunarodni autoritet na koji ne utječu lokalne i nacionalne okolnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Hrvatskoj odajem priznanje zato što je prihvatila svoje međunarodne obveze glede Haaškog suda, a uvjeren sam da će i predsjednik Koštunica učiniti isto, budući da ga smatram demokratom - rekao je Chirac uz napomenu da će se i u zaključcima sa zagrebačkog sastanka spomenuti nužnost prihvaćanja međunarodnih obaveza u svezi s ICTY-em.

ZA ELISU
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo