LONDON - Premda je nakon zatvaranja birališta u Velikoj Britaniji prebrojan značajan postotak glasova, u petak ujutro još nije bilo ni približno jasno tko će i s kim pokušati formirati novu britansku vladu.
U odnosu na dosadašnji saziv parlamenta, konzervativci Davida Camerona postigli su najveći uspjeh, ali ipak nisu toliko ojačali da osvoje barem 326 zastupničkih mandata, što bi im osiguralo formiranje vlade.
Drugi po jačini su dosad vladajući laburisti Gordona Browna, koji ipak nisu toliko oslabjeli da po broju mandata donekle ne pušu za vrat vodećim konzervativcima.
Možda najveće razočaranje doživjeli su liberalni demokrati Nicka Clegga, koji su na krilima njegovih uspjeha u predizbornim debatama računali na znatno više mandata nego dosad, a zapravo se nisu mnogo pomaknuli.
Prema rezultatima od 7 sati po hrvatskom vremenu, od obrađenih 535 (od ukupno 650) izbornih okruga, konzervativci imaju 264, laburisti 204, a liberalni demokrati 40 mandata.
Britanci u bunilu jer navikli su na jednostranačke vlade
Situacija u kojoj nitko nema apsolutnu većinu u Britaniji je krajnje neuobičajena. Posljednji se put dogodila 1974. godine i tadašnja je manjinska laburistička vlada potrajala jedva pola godine, nakon čega se išlo u nove izbore.
S obzirom na ovu neuobičajenost, još se nitko od trojice stranačkih čelnika nije izjasnio o mogućem pokušaju koaliranja, a nitko još nije priznao ni poraz.
Mogući poslijeizborni scenariji
Analitičari spominju nekoliko mogućih scenarija. Donekle najjednostavnijim smatraju Cameronovo koaliranje s 30-ak zastupnika manjih - što regionalnih, što ekstremnih - stranaka. No, kao potencijalno (naj)bolje rješenje spominju koaliciju Cameron-Clegg, makar je takva varijanta na prvi pogled teško moguća zbog velikih razilaženja dvojice lidera u predizbornoj kampanji. U svakom slučaju, Clegga mnogi spominju kao ključ nove vlade.
S druge strane, nije isključeno ni da će poraženi Brown, uz pomoć nekoliko regionalaca, pokušati sa sebi znatno bližim Cleggom formirati kabinet. Ipak, tu su opciju komentatori već prozvali "vladom dvojice luzera".
U konačnici, postoji i krajnje nevjerojatna mogućnost, a to je velika koalicija laburista i konzervativaca, no to se dosad dogodilo samo tijekom Drugog svjetskog rata i na ponavljanje nekakve vlade jedinstva ne treba računati.
Brownov pogled gubitnika i Cameron koji ne može reći da je pobijedio
Nakon što su ga proglasili pobjednikom u njegovom okrugu, Gordon Brown je izjavio da će on "odigrati svoju ulogu kako bi Britanija imala snažnu, stabilnu i principijelnu vladu". Izgovorio je to u ne baš veselom tonu, a u medijima su odmah ocijenili kako ima "pogled gubitnika" i čovjeka koji broji posljednje dane na čelu Laburističke stranke.
David Cameron je nakon pobjede u svom okrugu propustio reći da su konzervativci pobijedili, ali je zato zaključio kako je "očito da su laburisti izgubili mandat za obnašanje vlasti u Britaniji".
Od Nicka Clegga se izjava očekuje nešto kasnije.