Tako za predsjednika HSLS-a ne dolaze u obzir prijedlozi da predsjednik Republike imenuje i predlaže guvernera Hrvatske narodne banke (HNB) i ustavne suce, te da nadzire i usmjerava rad obavještajnih službi. HSLS, tvrdi Budiša, neće stati iza takvih prijedloga. U vezi Vlade, HSLS će pak predložiti nekoliko varijanti u kojima Vlada može predložiti šefu države da raspusti Sabor.
Budiša drži da u sadašnjemu političkom trenutku Hrvatske "moramo braniti parlamentarni sustav i Hrvatski državni sabor". S tim u vezi, HSLS će se, ističe njegov predsjednik, "odlučno suprotstaviti marginalizaciji hrvatskoga parlamenta koja poprima sve veće razmjere". Budiša izražava i nadu da će jednako odlučno tomu suprotstaviti i druge stranke Koalicije, pogotovu SDP-a kao glavni koalicijski partner HSLS-a.
Predsjednik HSLS-a "do danas ne vidi alternativu vladajućoj koaliciji", ali tvrdi da "u zadnje vrijeme čak tri stranke u koaliciji - HNS, IDS i LS vode oporbenu politiku prema zajedničkoj Vladi". Za Budišu bi bilo normalno da radikalni kritičari Vlade iz nje i istupe. Ali, smatra predsjednik HSLS-a, "njihova se stajališta toleriraju, a i sam premijer Račan nema volje ta pitanja staviti na dnevni red".
S druge pak strane, ističe Budiša, neke su njegove primjedbe izazvale burne političke reakcije. Sumnje prema HSLS-u se stalno podgrijavaju, mišljenja je Budiša, no ističe da hrvatskoj javnosti može jamčiti da će za HSLS jedina mogućnost biti raspisivanje novih izbora, ako bi tijekom ovoga mandata bilo nekih poremećaja u vladajućoj koaliciji.
Predsjednik HSLS-a zadovoljan je donošenjem saborske Deklaracije o Domovinskome ratu i misli da je Deklaracija spustila tenzije u društvu. Što se pak tiče skoroga summita u Zagrebu, predsjednik HSLS Dražen Budiša smatra da "Hrvatska u Zagrebu mora jasno reći da neće prihvatiti umrežavanje ni u kakvu regionalnu asocijaciju s tezom da se - samo koliko budemo međusobno surađivali, toliko svi možemo približiti Europskoj uniji".