Istraživanje provedeno u Francuskoj pokazalo je da se zbog nedostatka vitamina K može smanjiti koštana masa, prenosi BBC. Znanstvenici preporučuju brokulu, bogatu vitaminom K, kako bi se očuvale snažne kosti.
Rezultati istraživanja mogli bi astronautima biti vrlo korisni. Pretpostavljalo se da ljudi ne mogu dugo ostati u svemiru jer bestežinsko stanje loše djeluje na kosti, a američki su znanstvenici nedavno i dokazali da kosti u bestežinskim uvjetima slabe pa su astronauti posebno podložni lomovima.
No, otkriće francuskih znanstvenika daje nadu za život u svemiru. Znanstvenici sa Sveučilišta "Jean Monnet" u Saint Etienneu ispitali su kako produženi boravak u svemiru djeluje na zdravlje dvojice ruskih kozmonauta. Obojica su nekoliko puta bili u misiji na ruskoj svemirskoj postaji "Mir" i nekoliko su mjeseci živjeli u bestežinskom stanju.
Francuski su znanstvenici ispitali kako je ta misija utjecala na građu njihovih kostiju, a otkrili su da se razina glavne tvari potrebne za zdrav rast kostiju ozbiljno smanjila u obojice kozmonauta samo nekoliko dana nakon njihova odlaska u svemir. Toj aktivnoj tvari, koja se zove osteokalcin, potreban je vitamin K, a francuska je studija pokazala da tijelo ne može zadržati taj vitamin u svemiru. No kad je jedan kozmonaut uzeo dnevnu dozu vitamina K, problem je nestao i njegove su kosti ostale snažne.
Ipak, Marie-Helene Lafage-Proust kaže kako je nužno nastaviti istraživanja: "Ne znamo radi li se o nedostatku vitamina K u hrani ili je metabolizam tog vitamina poremećen." Benny Elmann-Larsen, fiziolog Europske svemirske agencije, pohvalio je rezultate: "Uspiju li dokazati da vitamin K ima važnu ulogu u čuvanju gustoće kostiju, bit će to veliko otkriće."