Uzrok manja količina novca? / Broj transplantacija u Hrvatskoj pao za 34 posto!

Broj presađenih organa u Hrvatskoj, inače vodećoj u toj grani medicine u svijetu, pao je u tri mjeseca ove godine za više od trećine! U ministarstvu zdravlja tvrde - razlog je manji broj donora. No u Udruzi bolničkih liječnika za pad transplantacija krive smjenski rad i štednju u proračunu.

22.4.2014.
18:48
VOYO logo

Vladimir mora obaviti 26 pregleda da bi stigao na listu za transplantaciju. Prije 14 mjeseci otkazali su mu bubrezi. Samo jedan novi vratio bi ga u život, no boji se da će, kad stigne na listu - predugo čekati.

"Ono što sam planirao i sve, zapravo pada u vodu. Radnim danom sam na dijalizi, ponedjeljkom, srijedom i petkom. To sve onda nadoknađujem subotom i nedjeljom, ja na neki način mogu jer radim privatno pa si mogu sam odrediti radno vrijeme, ali onda trpi privatni život", rekao je Vladimir Pavlić iz Zagreba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Boji se da će, umjesto godinu, čekati dvije ili tri, jer broj transplantacija u Hrvatskoj u prvom je tromjesečju pao za oko 34 posto.

Najveći je pad upravo kad su u pitanju bubrezi – presađeno ih je 31 manje. Presađeno je i 6 jetri manje, dvije gušterače, podaci za srce su isti, a jedino je, i to za 2, porastao broj transplantacija pluća. Ukupno - to je 37 organa manje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ministarstvu zdravlja tvrde to je odraz manjeg broja darivatelja, ali liste se ne bi trebale povećati.

"No činjenica je ipak broj od 30 posto pada treba ukaza, ukazuje da nešto u sustavu tog, rane dojave prepoznavanja i detekcije darivatelja u ovom trenutku bi trebalo analizirati i vidjeti što su točno razlozi tome", rekla je Mirela Bušić, pomoćnica ministra zdravlja za transplantacijski program.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedan od razloga mogla bi biti manja količina novca za koordinatore koji u bolnicama upravljaju donorskim programima, a u udruzi liječnika kao drugi razlog navode uvođenje smjenskog rada, jer su se liječnici koji skrbe o najtežim pacijentima češće izmjenjivali.

"Smatramo da je i ovaj pokazatelj najbolji indikator da se u ministarstvu zdravlja nedovoljno organizirani o usudio bih se reći nedovoljno promišljeno vodi sustav", rekao je Trpimir Goluža, predsjednik Hrvatske udruge bolničkih liječnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatsko zdravstvo je, kad su u pitanju transplantacije, posljednjih godina bilo na samom svjetskom vrhu. U ministarstvu poručuju - takve brojke teško je održati.

"Naš realni cilj je držati broj darivatelja iznad 20 donora na milijun stanovnika. Moramo znati da je Hrvatska prošle godine imala 34 darivatelja na milijun stanovnika i po tome je bila apsolutni prvak u cijelom svijetu", zaključila je Bušić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No i manje, brojke su i dalje na razini razvijenih zemalja zapada. Da tako i ostane, ovisi o odluci svakog pojedinca, da kad dođe trenutak - nekom pokloni život.

Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo