Blagostanje po UN-u:Hrvatska na 49. mjestu od 174 zemlje

Sto milijuna djece živi na ulicama i 1,2 milijarde ljudi uzdržava se s manje od dolar dnevno, a dvjestotinjak zemljana uživa u blagostanju s više od 1.000 milijardi dolara.

30.6.2000.
4:37
VOYO logo

Program UN-a za razvoj objavio je Izvjestaj o ljudskom razvoju, za 2000. godinu. Izvjestaj je objavljen istodobno u New Yorku i 70 glavnih gradova drzava clanica svjetske organizacije.

Već sedmu godinu za redom Kanada je na prvom mjestu liste zemalja blagostanja, slijede je Norveška i SAD, dok su na samom dnu Sierra Leone, Niger i Burkina Faso. Velika Britanija je na sigurnom desetom mjestu, a u posljednjih 25 godina Island je imao najbrži razvojni put i brzo napredovanje na ljestvici blagostanja, pa je sada na visokom petom mjestu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među 174 zemlje obuhvaćene Izvještajem, Hrvatska je na 49. mjestu.

Izvješće je dio UN-ovog Human Development Indeksa, u kojem se ne radi samo o površnim financijskim pokazateljima i pozicijama pojedinih zemalja, jer u tom slučaju Luxembourg bi na primjer bio na prvom, a ne na sedamnaestom mjestu. Popis je sastavljen na temelju podataka o prosjeku životnog vijeka, obrazovanju, nacionalnom dohotku i socijalnim pokazateljima te procjenama stanja ljudskih prava i podacima o gospodarskom razvoju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izvješće u fokus stavlja veliku bijedu usprkos postojanju bogatih i visokorazvijenih zemalja. Najbolji takav primjer je i sama Amerika koja ima najveću stopu nacionalnog dohotka, relativno visoku stopu pismenosti, ali i najvišu stopu siromaštva u odnosu na dvadeset vodećih svjetskih zemalja.

Prema procjeni UN-a, nezaobilazan je utjecaj Aids-a u Africi, te ekonomska stagnacija Rusije i istočne Europe što je direktno utjecalo na brojne zemlje tih područja i njihov sporiji razvoj.

Tijekom 80-tih i 90-tih, UN tvrdi da je svijet globalno ipak doživio značajan napredak. Proporcija neuhranjene djece u siromašnim zemljama sa visokih 37 posto pala je na 27 posto, dok je odnos što se tiče pitke čiste vode sa 13 posto narastao na više od 70 posto.

Stručnjaci UNDP-a su ove godine osobitu pozornost posvetili
položaju žena a među prijedlozima su uskladiti nacionalno
zakonodavstvo s međunarodnim dokumentima, posebno skrbiti o
pravima manjina, jačati nevladine institucije za zaštitu ljudskih prava i sindikate.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izvješćem se apelira na ljudska prava i ekonomski razvoj i kritizira se tajnovitost internacionalnih trgovačkih pregovora iz kojih su isključeni oni na čijim leđima se slamaju takvi ekonomski sporazumi.

10 zemalja na vrhu
10 zemalja s dna

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo