Bivši egipatski predsjednik Mohamed Mursi mogao bi biti osuđen na smrtnu kaznu u utorak zbog optužbe za poticanje na ubojstvo prosvjednika u prvoj presudi protiv njega, gotovo dvije godine nakon što je svrgnut s vlasti.
Također je suočen sa smrtnom kaznom u još dvama sudskim postupcima, uključujući onaj u kojemu ga optužnica tereti za špijuniranje za strane sile i za bijeg iz zatvora tijekom pobune protiv Hosnija Mubaraka 2011.
Izricanje odvojenih presuda u tim dvama slučajevima očekuje se 16. svibnja.
Morsija je svrgnuo s vlasti tadašnji vojni zapovjednik, a sadašnji predsjednik Abdel Fatah al-Sisi 3. srpnja 2013. nakon masovnih prosvjeda protiv njegove jednogodišnje vlasti.
Nove vlasti tada su pokrenule operaciju protiv njegovih pristaša u kojoj je više od 1.400 ljudi ubijeno, a tisuće su zatvorene.
Stotine su osuđene na smrt na brzim masovnim suđenjima za koje su Ujedinjeni narodi priopćili da su "bez presedana u nedavnoj povijesti".
Vlasti su se također oborile na sekularne i liberalne aktiviste koji su predvodili pobunu 2011. protiv autokrata Mubaraka, Mursijevog prethodnika.
Sud je u studenome odbacio optužbe protiv Mubaraka za ubojstvo stotina prosvjednika 2011.
Sisijev režim je popularan među Egipćanima, umornim od više od četiri godine političkih nemira, ali skupine za ljudska prava kažu da je njegov režim represivniji od Mubarakovog.
U utorak će biti izrečena presuda u slučaju u kojemu su Morsi i još 14 osoba, od kojih je sedam u bijegu, optuženi za ubojstvo tri prosvjednika i mučenje nekoliko njih tijekom sukoba ispred predsjedničke palače 5. prosinca 2012.
Morsijevi odvjetnici kažu da nema dokaza da je on poticao na sukobe te da su većina ubijenih bili članovi Muslimanskog bratstva.
Čak i ako izbjegne smrtnu kaznu, prijeti mu doživotni zatvor.
"Pravosuđe je visoko politizirano i presude se rijetko temelje na objektivnim elementima", rekao je za France Presse Karim Bitar iz Instituta za međunarodne i strateške odnose.
Morsijevi pristaše bili su meta vladinog "lova na vještice", dodao je.
Ako bude izrečena smrtna kazna, vjerojatno neće biti izvršena, izjavio je H. A. Hellyer iz Brookings Centra za bliskoistočnu politiku sa sjedištem u Washingtonu.
"Morsijevo pogubljenje predstavljalo bi eskalaciju, a ne čini se da su se egipatske vlasti voljne upustiti se u to", rekao je Hellyer.
"U svijetu bi loše odjeknulo ako izabrani predsjednik, koji je svrgnut s vlasti intervencijom vojske u politiku, čak i ako je ta vojska popularna, dobije oštru sudsku presudu."
Na presudu postoji mogućnost žalbe.