Bitka za europski internet tek počinje!

24.1.2012.
10:52
VOYO logo

Radi se o međunarodnom sporazumu protiv krivotvorenja kojeg će Europska unija uskoro ratificirati. Kada stupi na snagu, svaka država Europske unije preuzet će na sebe stvaranje zakonskog okvira koji će prema mnogima dovesti do podrivanja slobode govora na internetu, uskraćivanja pristupa znanju i zatiranja inovacija.

Parlament EU danas će održati prvu raspravu o ovom "nacrtu mišljenja o ACTA-i" kojeg će predstaviti Jan Zahradil, konzervativac i euroskeptik iz Češke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ekstremistički lobiji

Ovaj katastrofalan nacrt mišljenja je obmana i pokušava opravdati ekstremno represivne mjere za zaštitu zastarjelog režima autorskih prava, patenata i zaštitnih znakova, piše Laquadrature.net.

Ono što još više zabrinjava je da izvještaj o nacrtu u potpunosti previđa snažne kritičke argumente protiv ACTA-e koji dolaze ne samo od nevladinih udruga koje štite pristup lijekovima i medicinskoj skrbi za najsiromašnije i najugroženije stanovnike svijeta, kao što su organizacije OXFAM ili Health Action International, već kritike također dolaze i od najvećih trgovinskih partnera EU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vrlo je neobično da nacrt izvješća uopće ne dovodi u pitanje potrebu za ACTA-om, a također niti kritizira način na koji je ovaj sporazum ispregovaran. Pitanje je jeli povjerenstvo koje će se sastati uzelo u obzir isključivo službenike koji su bliski industrijskim lobijima pa rasprava izlazi iz okvira demokratskog nadzora? Osim toga, pitanje je i zašto su nerazvijene i zemlje u razvoju u potpunosti isključene iz ovog procesa?

Čak je i u studiji koju je naručio parlament EU priznato da ACTA ne može biti prihvaćena kao standard.

"Pogurana od istih ekstremističkih lobija kao PIPA i SOPA u Sjedinjenim Državama, ACTA je globalna inicijativa čiji je cilj zaštita renti industrija koje dominiraju svjetskom ekonomijom. Nacrt mišljenja koje je predstavio gosp.Zahradil u odboru DEVE previđa sva krucijalna pitanja koja se tiču AVCA-e; nedostatak demokratskog legitimiteta, zastarjelu viziju međunarodne trgovine koju pokušava promovirati, utjecaj koji će sporazum imati na pristup lijekovima u zemljama u razvoju, ali i na online slobodu govora i inovacije širom svijeta. Počevši s odborom za razvoj, članovi Parlamenta EU moraju se prihvatiti ovih različitih pitanja i odbaciti ovaj sramotni sporazum jednom zauvijek. Građani moraju poduzeti akciju kako bi bili sigurni da će Parlament EU dobiti riječ", rekao je Jérémie Zimmermann, glasnogovornik grupe La Quadrature du Net, organizacije koja promiče prava i slobode građana na internetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I Bjela kuća pokrenula peticiju

O međunarodnom sporazumu ACTA trenutačno međusobno raspravljaju Europska unija, SAD, Kanada, Japan, Južna Koreja, Meksiko, Švicarska, Australija i Novi Zeland. Kako priznaje i Bijela kuća na svojim web stranicama, "ACTA je u mnogome slična SOPA i PIPA zakonima, međutim ACTA je izvršni sporazum između zemalja, osim SAD-a, te može biti propušten bez odobrenja Kongresa i Vrhovnog suda. To je potencijalno opasno za internet kakav poznajemo i kako on funkcionira".

Moramo zaustaviti ACTA-u prije nego je konačno odobre sve uključene zemlje. Ako cijenite svoju privatnost i ne želite da vas 'Big Brother' promatra, potpišite ovu peticiju i raširite glas svijetom. Istražite ACTA-u i uvjerite se koliko je to opasno za internet, za našu privatnost i za naše slobode", stoji u službenoj obavijesti Bijele kuće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poljska vlada je već najavila da će 26. siječnja potpisati "anti-piratski" sporazum ACTA. Dok poljska vlada ovo naziva velikim uspjehom, mnogi njezini građani ogorčeni su s arbitrarnošću donošenja ovako važne odluke. Poljska Wikipedia zbog toga je najavila "zamračenje" (blackout) kakvo smo imali prilike vidjeti nedavno kada je svjetska Wikipedia zamračila svoje stranice na engleskom jeziku u znak protesta protiv SOPA-e. Hakeri iz grupe Anonymous već su blokirali pristup web stranicama poljskog premijera, poljskog parlamenta i ministarstva kulture.

I mnoge druge organizacije za zaštitu sloboda na internetu poput Electronic Frontier Foundation i European Digital Rights, smatraju da će ACTA nametnuti kriminalne sankcije koje će natjerati ključne igrače na internetu da prate i cenzuriraju online aktivnosti. Primjerice, EFF je upozorila da nadzor koji ACTA-a uvodi uključuje i detaljnu provjeru internetske komunikacije korisnika čime su ugrožene osnovne građanske slobode.

Podsjetimo, Lamar Smith, glavni zagovornik zakona SOPA, objavio je prije nekoliko dana kako se povlači taj prijedlog zakona dok ne pronađu bolje rješenje. Najveći internetski prosvjed u povijesti tako je urodio plodom. Prijedlozi zakona PIPA i SOPA odgođeni su u SAD-u do daljnjega.

Bitka za europski internet očito tek počinje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prethodni članci:: arti-201201200844006 arti-201110280451006 arti-201201180153006 arti-201104200542006

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo