Astrofizičari Sveučilišta u Warwicku pronašli su četiri bijela patuljka okružena prašinom bivših planeta te su na najprecizniji način dosad proučavali kemijsku strukturu njihove atmosfere.
Naime, bijeli patuljci su posljednja faza života zvijezda, a znanstvenici su dokazali kako su okruženi ostacima planeta koje su "progutali".
Voditelj istraživanja, profesor Boris Gansicke, pojasnio je kako će se destruktivni procesi koji se odvijaju oko tih bijelih patuljaka, vrlo vjerojatno jednog dana odviti i u našem Sunčevom sustavu.
"Ono što vidimo kod bijelih patuljaka danas, mogao bi biti prikaz onoga što će se u dalekoj budućnosti dogoditi Zemlji. Kad zvijezde poput našeg Sunca dođu do kraja života, prošire se i postanu crveni divovi u trenutku kad je nuklearno gorivo iz jezgre potrošeno", objasnio je Gansicke.
"Kad se to dogodi u našem sustavu, Sunce će progutati najbliže planete, Merkur i Veneru. Nije sigurno hoće li Zemlja isto biti progutana u fazi crvenog diva, ali ako i ne bude, površina će joj zasigurno biti spržena", zaključio je Gansicke.