Istraživanje tima znanstvenika na Školi inženjerstva i primijenjenih znanosti McCormick moglo to promijeniti i riješiti jedan od najaktualnijih problema suvremene elektronike – produženje vijeka trajanja baterije.
Baterije koje je ovaj tim znanstvenika napravio koristeći hi-tech mješavinu listova ugljika i silicija da bi napunili današnje litij-ionske baterije, sadrže 10 puta više energije i pune se do deset puta brže.
Ova tehnologija bi se mogla koristiti kako bi se iz ureda uvelike izbacili kabeli za punjenje mobitela, ali i za izgradnju električnih superautomobila, piše Daily Mail.
Ovo nije samo "teorija". Znanstvenici računaju na to da bi se ova tehnologija na tržištu mogla naći za samo tri godine.
Tehnologija koristi litij-ionske baterije, što je standard za današnje hi-tech uređaje, kao što su pametni telefoni, ali s novom vrstom elektroda.
Zbog toga baterije mogu pohraniti do deset puta više električne energije nego standardna litij-ionska – i puni se daleko brže.
Tehnologija će također omogućiti razvoj električnih automobila koji će biti znatno praktičniji za putovanje i imati daleko manju vjerojatnost da ćete na sredini putovanja stati i čekati pomoć na cesti.
"Našli smo način da produžimo život novoj litij-ionskoj bateriji za 10 puta. Čak i nakon godinu dana korištenja, baterija je još uvijek pet puta učinkovitija od litij-ionskih baterija koje danas možete pronaći na tržištu", rekao je Harold Kung, vodeći autor studije objavljene u Advanced Energy Materials.
Prema riječima Kunga, "time smo dobili najbolje od oba svijeta", i duže vrijeme trajanja i kraće vrijeme punjenja baterija.