Juan Antonio Samaranchje u utorak navečer primljen na odjel intenzivne njege u klinici Quiron, a liječnici su u srijedu potvrdili da je izgubio bitku za život.Rođen je 17. srpnja 1920. u Barceloni. Član MOO-a je bio od 1966. i od tada je obavljao dužnosti direktora protokola (1968. do 1975; 1979. do 1989.), člana Izvršnog odbora (1970 do 1978; 1979. do 2010.), potpredsjednika MOO-a (1974. do 1978.), te predsjednika MOO-a (1980. do 2001.). Hrvatsku je prvi put posjetio 1979. prilikom otvorenja VIII. Mediteranskih igara u Splitu, dok je u njoj posljednji put boravio 2007. na Velikom danu hrvatskog sporta.
"Vjerujte mi, takvog saveznika u najtežim danima našeg opstanka smo samo mogli poželjeti. On nam je pomagao zdušno, pun srca i energije koju je imao, ništa mu za nas nije bilo teško učiniti. Bio je naš prijatelj, baš kao i papa Ivan Pavao II. Svaki čovjek koji osjeća Hrvatsku danas je tužan, kao i ja. Idem na sprovod, barem to još mogu učiniti za svog i našeg prijatelja. Mislim da bi se Hrvatska tom divnom i velikom čovjeku morala odužiti danom žalosti. Otići ću do hrvatske Vlade da predložim takav spomen na Juana Antonia Samarancha", izjavio je poačsni predsjednik Hrvatskog olimpijskog odbora Antun Vrdoljak.
"Ne mogu pronaći riječi kojima bih opisao šok cijele olimpijske obitelji. Osobno sam jako pogođen smrću čovjeka koji je izgradio olimpijske igre modernog doba, čovjeka koji me inspirirao i osobe čije je znanje o sportu bilo zaista iznimno. Zahvaljujući njegovoj viziji i talentu bio je arhitekt jakog olimpijskog pokreta. Izgubili smo velikog čovjeka, mentora i prijatelja koji je cijeli svoj život posvetio olimpizmu", izjavio je predsjednik MOO-a Jacques Rogge.
Španjolac je bio sedmi predsjednik Međunarodnog olimpijskog odbora kojeg je vodio od 1980. do 2001. godine kada ga je zamijenio Rogge, dok je Samaranch imenovan doživotnim počasnim predsjednikom te organizacije.
U vrijeme osnivanja HOO-a pružao je bezgraničnu potporu hrvatskom sportu i novoj i neovisnoj državi Hrvatskoj. Juan Antonio Samaranch pet puta je posjetio Hrvatski olimpijski odbor, dok je u Lijepoj našoj boravio 11 puta.
Prigodom njegova prvog posjeta HOO-u 26. kolovoza 1993. godine, u ime hrvatskih sportaša i Hrvatskog olimpijskog odbora Antun Vrdoljak uručio mu je Povelju kojom ga je HOO proglasio počasnim članom u znak zahvalnosti za njegov nemjerljiv doprinos u priznanju HOO-a i primanju te organizacije u međunarodnu olimpijsku obitelj.