No analitičari tvrde kako Egipat ovu otmicu pokušava umanjiti. Vjerojatno je tek hrvatska diplomacija prisilila Kairo da otvorenije reagira. "Egipatske vlasti očigledno pokušavaju ublažiti cijelu situaciju i prema njoj će se nastaviti odnositi kao prema manje važnoj" uvjeren je Robert Springborg, profesor i stručnjak za egipatsku vojsku te bivši profesor za nacionalnu sigurnost.
Nisu uspjeli protiv vojske, pa napadaju zapadnjake
"S druge strane, pripadnici Islamske države će sigurno nastaviti s ovakvom praksom jer je jednostavna i ima snažan učinak, izjavio je Springborg za The Middle East Eye.
Dosad su se, tvrdi Springborg, militanti fokusirali na sigurnosne snage Egipta, no sada su im prvi na listi zapadnjaci.
"Militanti žele pokazati ranjivost Egipta u trenutku kada je vlada uspjela privući mnogo značajnih investitora što se ponajviše pripisuje predsjedniku Al-Sisiju. On je prepoznat kao utvrda protiv ekstremizma u regiji i sada islamska država to želi narušiti, izjavio je za isti portal neimenovani bivši stručnjak za sigurnost.
"Ovakvi događaju će poljuljati povjerenje u državu. Širenje straha utjecati će i na turizam, investicije, ali i povećanje sigurnosnih mjera u zemlji, uvjerena je analitičarka Janet Basurto, prenosi 24sata.
Motivi za otmicu Hrvata, piše The Middle East Eye, nisu potpuno jasni. Odmah po otmici, pripadnici tzv. Islamske države opravdali su ju Hrvatskom potporom koaliciji koja se bori protiv ISIL-a i bliskim odnosima između Francuske i Egipta koji je nedavno od Francuza kupio 'Rafale' avione.
I dalje neizvjesno
Sudbina Tomislava Salopeka i dalje je neizvjesna otetog 22. srpnja nedaleko od Kaira., gotovo dva dana nakon što je istekao ultimatum tzv. Pokrajine Sinaj, egipatskog ogranka IS-a.
Islamistički militanti objavili su u srijedu snimku na kojoj Salopek kleči u pustinji uz maskiranog muškarca s nožem u ruci i čita s lista papira da će ga otmičari smaknuti u roku od 48 sati ako egipatska vlada ne oslobodi uhićene muslimanke.