WASHINGTON - Američki Senat u četvrtak je prihvatio zakon o reformi zdravstva kojim se uvode najveće promjene u zdravstvenom sustavu u SAD-u u posljednjih nekoliko desetljeća i proširuje zdravstveno osiguranje na više od 30 milijuna trenutačno neosiguranih građana. Svoj glas za reformu dali su svi demokratski i dvojica nezavisnih senatora, dok je 39 republikanaca bilo protiv.
Predsjednik Obama pozdravio je rezultat glasovanja kao povijesno postignuće, ističući da je prihvaćeni zakon prekretnica s kojom se završava gotovo stoljetna borba za reformu zdravstva u SAD-u, na koju je još 1912. pozvao predsjednik Theodore Rosevelt. "Konačno smo došli do ostvarenja obećanja o provedbi značajne i stvarne reforme zdravstva, koja će donijeti dodatnu sigurnost i stabilnost Amerikancima", rekao je.
Zakon, po njegovim riječima, sadrži do sada najstrože mjere za povećanje odgovornosti osiguravajućih kuća, koje više neće moći birati koga će osigurati i odbijati pokrivanje troškova kada se osiguranik razboli, ili pak proizvoljno nametati participaciju troškova. "Radnici više neće morati brinuti da će izgubiti osiguranje ako izgube ili promjene posao. Obitelji će uštedjeti na premijama, a poduzeća će uštedjeti novac i sada i u budućnosti", rekao je Obama.
Ipak, višemjesečno raspredanje o reformi još nije u potpunosti okončano. Dokument koji su izglasali senatori treba ići na usklađivanje s ranije prihvaćenim dokumentom u zastupničkom domu Kongresa. Usklađeni će dokument ponovno morati proći kroz oba doma, a reforma će na snagu stupiti tek nakon što Obama na nju stavi svoj potpis. Demokratski čelnici se nadaju da će ovaj komplicirani postupak biti okončan prije tradicionalnog predsjednikovog govora o stanju nacije, početkom sljedeće godine.
I dok su demokrati uglavnom zadovoljni reformom, republikanci smatraju da je riječ o monstruoznom dokumentu, kojim će se državnom proračunu nametnuti preveliki izdaci, što će dovesti do značajnog povećanja deficita. Pobornici reforme tvrde da će ona dugoročno ipak pridonijeti smanjenju deficita.