"Naslovi koji su upitni nisu samo knjige iz javne domene koje su već dugo besplatno dostupne preko stranica kao što je Project Gutenberg", piše Washington Post. "Čini se da su to zaista Gutenbergove datoteke koje su samo presnimljene kako bi se prilagodile manjem formatu i s kojih je uklonjena informacija o licenci web stranice koja je na dobrovoljnoj osnovi."
Knjige kao što je Canadian Wilds pojavile su se na Amazonovoj virtualnoj polici s cijenom od 3,69 dolara, i to samo dan nakon što su postavljene na stranici Project Gutenberg.
Iako Amazon uzima dio od prodaje knjiga, on nije direktno odgovoran za postavljanje datoteka koje potječu s Projecta Gutenberg. Za ovo odgovornost snose tzv. treće strane, koje koriste Amazonovu izdavačku platformu self-service.
Ovakva praksa je tako posve legalna, a Project Gutenberg u obrazloženju kaže: "Ako s knjige skinete licencu Projecta Gutenberg i sve reference na Project Gutenberg, ostaje vam e-knjiga u javnoj domeni. S njom možete učiniti što god želite."
Ipak, kako je izjavio jedan suradnik Projecta Gutenberg za Washington Post, priprema teksta za Gutenberg zahtijeva niz koraka, od skeniranja teksta preko pronalaženja grešaka do ispravnog formatiranja knjige, pa neki korisnici imaju različita mišljenja kad je riječ o tome da Amazon preuzima njihove digitalizirane naslove bez troškova, ponovno ih koristi i potom ostvaruje profit.
Mogućnost za Amazon bila bi da korisnicima besplatno ponudi tekstove s Projecta Gutenberg, kao što to Apple čini sa svojom trgovinom iBook. Korisnici također imaju mogućnost preuzeti naslove direktno s web stranice Project Gutenberg, a ne moraju koristiti isključivo Amazonovu digitalnu knjižaru.