Poznat po odbojnosti prema kravatama, Aleksis Cipras obećao je novinarima da će konačno staviti jednu oko vrata kad ishodi otpis dijela grčkog duga.
Brendiran kao politička rock zvijezda, Cipras je u nedjelju ušao u povijest - krajnja ljevica prvi je put na vlasti, on je ponizio tradicionalne grčke vladajuće stranke Novu Demokraciju i Pasok i postat će najmlađi grčki premijer.
Inženjer graditeljstva po zvanju, politikom se počeo baviti kada je izašao iz srednje škole. U parlament je prvi put izabran 2009. i brzo se od relativno nevažnog oporbenog političara prometnuo u snažnog protivnika. Grci su počeli obraćati sve više pažnje na mladog političara od 2010. kad ih je počela udarati financijska kriza.
Na političku je pozornicu uletio motociklom, a ne kao većina drugih političara na stražnjem sjedalu limuzine, otvoreno priznao da se divi Che Guevari i poručio Angeli Merkel 'da sve vodi ravno u pakao'.
Cipras je obećao da će ublažiti uvjete grčkog programa štednje koji joj u zamjenu za spasonosne kredite diktiraju Međunarodni monetarni fond, Europska unija i Europska središnja banka te inzistirati na otpisu velikog dijela grčkog duga od 320 milijardi eura, odnosno 170 posto BDP-a.
Cipras obećava i povećanje javne potrošnje, opoziv mjera štednje, veće mirovine i veću minimalnu plaću, poništenje mnogih strukturnih reformi i uvođenje poreza bogatima te zaustavljanje privatizacije. Njegova obećanja padala su na vrlo plodno tlo jer je većini Grka već muka od dugotrajne štednje i rezova.
Budući grčki premijer rođen je 1974. u obitelji srednje klase. Obiteljski je čovjek, njegova životna partnerica je srednjoškolska ljubav Peristera Batziaka. Njih dvoje bili su vođe studentskih pokreta protiv obrazovnih reformi. Nikada se nisu vjenčali i imaju dva sina. Mlađeg od dvojice sinova nazvao je Ernesto prema argentinskom revolucionaru Che Guevari.
Posebno je popularan među mladima koji su posebno teško pogođeni gubitkom radnih mjesta i u toj dobnoj skupini nezaposlenost je čak 60 posto.
U zadnje je vrijeme unaprijedio svoj engleski i ipak ublažio radikalnu retoriku te sve više postaje politički realist. To se ne može reći i za ostale članove njegove koalicije.
Siriza, naime, okuplja 13 frakcija, uključujući maoiste, socijaliste, trockiste, bivše komuniste i zelene. S radikalima u svojoj stranci mogao bi imati najviše problema pri stvaranju koalicijske vlade i pokušajima da izbori ustupke međunarodnih kreditora.