Albanija bi u prosincu trebala dobiti status kandidata za punopravno članstvo u Europskoj uniji jer je ostvarila velik napredak i postala normalna, civilizirana europska zemlja, izjavio je u srijedu u Zagrebu izvjestitelj Europskog parlamenta za Albaniju Nikola Vuljanić.
"Albanija je učinila golem civilizacijski iskorak od vremena Envera Hoxhe i postala, doduše siromašna, ali normalna, civilizirana europska zemlja u kojoj stvari više-manje funkcioniraju", kazao je Vuljanić na konferenciji za novinare u Zagrebu.
Napominjući da albanske vlasti moraju još puno toga učiniti, ponajprije u području borbe protiv korupcije i organiziranog kriminala, Vuljanić je kazao kako očekuje da će Albanija u prosincu dobiti status kandidata za članstvo u EU, sukladno nedavnoj preporuci Europske komisije.
Odluku o tome trebaju donijeti sve države članice EU-a konsenzusom, objasnio je, ističući da većina država članica podržava Komisijinu preporuku, no još neke oklijevaju.
Vuljanić očekuje da će odluka biti pozitivna, sukladno preporuci Europske komisije i njegovoj vlastitoj, koju je već podržao Vanjskopolitički odbor Europskog parlamenta.
U suprotnom, upozorio je da bi isključivanje Albanije iz procesa europske integracije moglo dovesti do jačanja nacionalizma i to ne samo u toj zemlji nego i u susjednim zemljama u kojima živi velika albanska nacionalna manjina, napominjući da se to na Balkanu obično na kraju rješava oružjem.
Vuljanić je do sada dva puta službeno posjetio Albaniju u svojstvu izvjestitelja Europskog parlamenta i vidio mnoge pogreške koje su učinile albanske vlasti, od ljudskih prava do ekonomije.
Albanske je čelnike pozvao da ne ponavljaju pogreške koje je učinila Hrvatska 90-ih godina, poput sklonosti politikanstvu i prebacivanju krivnje za pogreške na drugu stranu, na što ih je upozorila i Europska unija.
Albanske političke elite trebale bi naučiti razgovarati, poručio je, pozivajući ih također da obećane reforme počnu provoditi u praksi.
Albanija je zahtjev za članstvo u Europskoj uniji podnijela 28. travnja 2009., ali je Europska komisija postavila niz uvjeta za dobivanje preporuke za kandidatski status. Jedan od ključnih uvjeta bila je uredna provedba parlamentarnih izbora u lipnju ove godine, što je i učinjeno, pa je Komisija 16. listopada ove godine preporučila kandidatski status, ali uz uvjet da poduzme dodatne napore u borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala. Da bi dobila preporuku za otvaranje pristupnih pregovora, Albanija će morati pojačati reforme u više područja, posebice u pogledu vladavine prava.