Ako potrošačka korpa laže, big mek ne laže

A kaže standard nam je 40% ispod evropskog proseka

6.2.2013.
2:25
VOYO logo

Kakav nam je standard i kupovna moć građana može da pokaže i cena „big meka", sudeći prema analizi koju od 1986. svake godine pravi britanski „Ekonomist".

Kako objašnjava ekonomista Goran Nikolić, cenu ovog proizvoda u Srbiji od 2,25 evra treba podeliti s cenom u evrozoni od 3,59 i onda imamo srpski „big mek indeks” - 0,6 odsto - što pokazuje da je naš standard 40% niži nego u EU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Big mek indeks" je pokazao da zemlja koja ima niske cene kao što je Srbija, u odnosu na zapad ima i nižu kupovnu moć.

U ovom slučaju kupovna moć je kod nas manja 40 odsto nego u evrozoni. Cene kod nas su po tom indeksu 60 odsto od proseka cena u Evropskoj uniji, mada istraživanja Eurostata govore da je to negde oko 50 odsto - navodi Nikolić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je zvanična statistika preciznija, londonski „Ekonomist" je, dodaje Nikolić, pošao logikom da je teško porediti potrošačku korpu od jedne do druge zemlje i zato je ovaj indikator precizniji.

- "Big mek indeks" govori koliko možete za određenu količinu evra u različitim zemljama da kupite tih hamburgera. Kupovna moć jednog evra u Srbiji veća je nego kupovna moć jednog evra u Nemačkoj, jer mi za taj evro možemo da kupimo više „big mekova" nego što može da ih kupi Nemac za iste te pare. Pravilo je da što je zemlja siromašnija, i opšti nivo cena je niži - objašnjava Aleksandar Stevanović, ekonomista Centra za slobodno tržište.

Ovaj ugledni britanski nedeljnik svake godine još od 1986. objavljuje listu cena najpoznatijeg proizvoda lanca brze hrane „Mekdonalds" - „big meka”, a zatim poredi te cene u 50 zemalja sveta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo